Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-11-2013, 21:12   #1 (permalink)
igoncu
Üye
 
Üyelik tarihi: Nov 2013
Mesajlar: 1
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Çift fatura ile İhracat Yapılması Mümkün mü ?


İki aşamada iki farklı imalatçı tarafından imal edilerek bir bütün haline getirilen nihai bir ürünün ihracatı, iki ayrı imalatçı tarafından düzenlenen iki farklı fatura ve beyanname ile ama bir seferde / birlikte ihraçatı için nasıl bir işlem yapmak gerekir.
Örnek; Yurtdışındaki alıcı; Mercedes Benz Türk (MBT) firmasının Aksaray fabrikasında imalatı yapılan bir kamyon / çekicinin Bursa da bulunan ABC Beton mikseri üstyapı firması tarafından tamamlanarak üstyapılı olarak bir bütün halinde ihraç edilmesi için iki aşamalı imalat/ ihracat ile ilgili bir şipariş veriyor.
Gerekçesi: Mercedes Benz firması ihracat yapılan ülkede sadece kendi markasını taşıyan ürünleri için Ürün Sorumluluğunu üstlenip, satış sonrası hizmeti veriyor. Üstyapı ( Beton Mikseri) kısmı ile ilgili garanti ve hizmet vermiyor. İthalatçı Türkiye’de üst yapılandırılarak kullanılan ABC Beton mikserinin ürün kalitesi ve fiyatını beğendiği için, ABC firması ile bir anlaşma yaparak kendi ülkesindeki satış sonrası hizmet şartlarını yerine getiriyor.
Bu durumda MBT ve ABC firmalarının 2 farklı faturası ve gümrük beyannameleri TC gümrüklerinde nasıl bir işlem görür ?
Bu konuyu açıklığa kavuşturan bir mevzuat / uygulama var mıdır ?
igoncu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 10:39
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design