Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-02-2014, 15:59   #2 (permalink)
levoloveUSA
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Amerikadan klasik araba ithalati

Arkadasim Ben de Amerikadayim 14 yildir. Amerikada yasamis olmak arac ithaline birsey saglamiyor.Bizim ulkemizde hersey para almak uzere kurulmus oldugundan. sifir araba gibi, gumruk, OTV, KDV, hepsini talep ediyorlar.
Zaten zamaninda goturenler ozel alinan izinle 3-5 bin dolarlara arac goturduler...2009 du sanirim cikarilan KLASIK ARACLARDA VERGI TABAN LIMITI $18,500 dolara cikartildi...
Yani, Sen istersen aracini buradan $1.000 dolara al farketmiyor..
Gostermek zorunda oldugun taban limit $18.500 dolar gibi bir soygun...
Amac nedir bilmiyorum, zamaninda yuzlerce araba goturen kisilerin araclarinin degerinin dusmemesini istemeleri olabilir...
2. sey tabiki de para kazanmak bu isten, baktilar ki bircok arac gelmeye basladi biz buna bir gelir koymamiz lazim dediler, bir akilli taban limiti cikardi...
Nerden mi biliyorum; New Jersey' de arkadasim bu ithalat isini yapiyor,,,bu kanundan once sadece 1 kisi 60 tabe arac aldi kendisine istanbula,,,Hem de 73 mustang falan degil, harbi klasik 68 firebird'ler 65 convertible, 59 cadillac vs...bir suru arac gitti,,, simdi bu taban limiti ile araclarina TR de deger bicilmez sanirim...ki zaten bilirsiniz 59 caddy ne kadar fiyata burda,,,65 mustang convertible ne kadar,,,30bini garanti full restore edilmisi...
bu kanundan dolayi, pontiac ve mustang arac almistim 4-5 sene elimde tutmama ragmen en sonunda burada sattim. yapacak birsey yok,,,$5.000 dolara aldigim bir arac icin 27-28bin dolar gumruk odeyemem...
evet, $18.500 taban limiti, hesaplamalari yaklasik 24-27bin dolar gibi bir rakama geliyormus,,,
Ha bir de sunu soylemem lazim. taban fiyat dedik ya, istanbulda arac gumrugune gitmistim, aldigim bilgi $u: Bakanliktan izin alinirken 4 tarafindan arac fotografi veriliyor. arac birebir tum detaylari ile uymak zorunda,,,neyse bunu gecelim...
Gumrukcu Bey'ler, oturuyorlar araca internetten bakip deger biciyorlar,,,
Ornegin, mustang, ama ne ? shelby olabilir? 300bin kagit...
ya da 59 impala, zaten burdaki degeri 50 ile 100bin dolar arasinda,,,hadi restore edilmesi gereken bir aracsa, belki insiyatif kullanip dusurebilirler limiti,,,
30bin liralik bir araci da 18,500 sayacaklarini zannetmiyorum...

Kisacasi, Fabrikator degilsen arkadasim her zamanki gibi bizim memleket zenginlere calisir,,, Selamlar, Levent, New York
levoloveUSA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 10:26
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design