Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11-03-2014, 20:30   #2 (permalink)
webstar999
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Yurtdışından Yaz ayları için MOTORSİKLET getirme

Merhaba,
Bu konuda bilgi toplayabildiniz mi acaba?

Ben araştırmaya başladım ama üzülerek, hem yetkili makamların bilgilendirme kanallarının yetersiz olduğunu görüyorum, hem de forum kullanma alışkanlığının oluşmadığını. "Bence gereksiz arkadaşım" diyerek, soru sorana yardımcı olunmuyor.

Yetkili ağızdan öğrenemedim. Çünkü yetkili kimdir belli değil. Gümrük mü, ithalatçılar birliği mi, göçmen bürosu mu, motorlu taşıtlar kurumu mu, hepsi mi, hicbiri mi... İşleme başlamadan gerçek prosedürü öğrenmek mümkün olmayacak korkarım.

Bildiğimi aktarmadan önce, mantığıma uygun geleni paylaşayım, ki boşluklar belli olsun: Yabancı ülke pasaportu ile giriş yapıyorsanız, altınızda da o yabancı ülkeye ait araç varsa: Ya adınıza tescil edilmiş olması, ya da adınıza kira belgesi düzenlenmiş olması lazım. Bunlar için zaten o ülkede geçerli bir sigortanız olacaktır. Bu aracın pasaporta işlenmesi, vizeli olduğunuz süre boyunca da sizinle kalabilmesi gerekir. UK vatandaşı olup, aracınızla seyahate çıktığınızı varsayın. Ya da, Amerika'dan Meksika'ya veya Kanada'ya geçitiğinizi... Oradan da gemiyle Mersin'e, sonra karayoluyla Güney Afrika'ya... Turistik amaçla...

Bizde bir takım seçenekler var.

24 aydan fazla yurtdışında kalmışsanız, yani orada "ikamet" etmişseniz, araç sahibi olmuş ve son 6 aydır da ruhsattaki isim sizseniz, kesin dönüş yaptığınızı söyleyerek -sanırım ismi permi hakkı- aracı yurda sokabiliyorsunuz. Yaş sınırlaması da, ithalattaki gibi 2 değil yanlış hatırlamıyorsam. Nasıl bir vergiye tabi oluyor bilemiyorum.

Yaşı 2'den fazla olmayan aracı ithal edebiliyorsunuz ama oradan bir şirketin göndermesi, buradan bir şirketin karşılaması gerekiyor. Yani ithalatçı belgesi olması gerekiyor. Vergiler ve nakliye hesaplandığında, buradaki fiyata yaklaştığı için "pek mantıklı değil" deniyor. Bu işi iş olarak yapanlar da, yurtdışından basit paketli lüks araçları alıp, burada büyük ebatlı jant taktırıp, döşemelerini deri kaplatıp aracı lüks paketli modelmiş gibi gösterip, kar elde edebiliyorlar.

Çifte vatandaşların da vergisiz araç getirmesi mümkün değil. Zamanında Avrupa'ya çalışmaya gidenlerin araçlarını getirebilmeleri, kesin dönüş yapabilmeleri, dövizlerini getirebilmeleri için üretilmiş bir sisteme göre, bir dilekçeyle vatandaşlıktan çıkabiliyorsunuz ve mavi kart denen bir belgeyle ülkede oturabiliyorsunuz. Bu belgeyle, yabancı ülkede, son altı aydır size ait olan aracı M plaka olarak yurda sokabiliyorsunuz, ancak Turing teşkilatına bir teminat yatırmanız gerekiyor. Vergisini vermiyorsunuz ama vergi kadar bir parayı bloke ediyorsunuz. Bu bloke süre içinde paranın faizinden istifade edebiliyorsunuz ama parayı çekemiyorsunuz. "Turing teminat bedelleri" olarak arayınız.

Yabancı plakayla giriş yapan araçları yanlızca sahipleri veya birinci derece yakınları kullanabiliyor. Ya da -emin değilim ama- araç sahibinin araçta olması gerekiyor. Eşiniz Gürcistan vatandaşı ise, Gürcistan plakalı araçla yurtta azami 6 ay olmak üzere, aracı kullanabiliyorsunuz. 6 ay sonra, giriş-çıkış yapmanız fayda etmiyor. Duyduğum kadarıyla, komşu ülkelerde, bu tip kullanım için iki araç bulunduruluyor, birinin süresi dolunca diğerini sokuyorsunuz, ya da araç gidiyor, plakası değişiyor, geliyor.

Başka seçenekler de mutlaka vardır. Bilim adamı olmak, askeri görevle bulunmak, doktora amaçlı bulunmak gibi. Bunları incelemedim ama ilk maddeye benzeyeceklerini sanıyorum.

Benim araştırma sebebim, 10 yaşında bir Harley Davidson getirmek. Çift vatandaşlığım var.

Konu hakkında bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.
webstar999 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:08
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design