Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-04-2014, 22:58   #2 (permalink)
sinanuags
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 2
19 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Basit Ama kimsenin cevap veremediği soru . . .

Alıntı:
hhuurrkkaann´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yeni yasa 75 euro ya kadar, yılda 5 kezi aşmayan alışverişin gumruge tabii olmadıgını belirtmiş. gumruge tabii olmaması icin ticari miktarı aşmaması gerektiği hakkında bi ibare yok. sadece 75 euro yu aşma diyor.

eski yasada 150 euro ya kadar olan ve ticari miktarı aşmayan diyordu.

yeni yasada herhangi bir miktardan/sayıdan bahsedilmemesine rağmen, biçok kişi aslında durumun oyle olmadıgını, alınacak urun sayısının 2 adeti aşması durumunda gene gumruge takılacağını söylemiş. e o zaman bu durumda gumruk memuru keyfi işlem yapmıs olur. yasada ticari miktarla ilgili bişey demiyorsa, gumruk memuru hangi yasaya göre veya neye göre işlem yapmaktadır?

diyelim ben 4 adet flah bellek alıcam,
bunların 1 ini kendime, 3 unu de hediye olarak almamdan daha doğal ne olabilir? toplasan hepsi 20 euro yapmıyor.

yasalar nettir. gumruk memurunun keyfine kalmıs bi durum yoktur. yasada ne yazıyorsa o yapılmalıdır. ticari miktardan bahsedilmiyorsa ister 20 tane alırım ister 40 tane alırım. ya yasada belirtsin en cok x tane alabilirsiniz diye ya da herkesin yasada yazdıgından anladıgı gibi 75 euroyu asmıyorsa kimse o urunleri gumruge tabii tutamaz...

benim bilmediğim ve gumruk memurlarının bildiği ne var ? lütfen bilmediğimiz konuda bizi aydınlatın. sabahtan beri forumları okuyorum, ama halen kafam aydınlanmadı. okudukça da daha da karışıyor. bir allahın kulu şunu matematiksel olarak "şu kadar sayıda bu kadar kere" alabilirsin şeklinde açıklasın lutfen...

ne getireceğine bağlı ?

sinanua@gmail.com
@alisinancelebi
sinanuags isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 03:48
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design