Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-06-2014, 18:07   #3 (permalink)
akarast
Üye

Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Yeni Genelge 2014/7 Posta ve hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya

Elbette yanlış yorumluyor olabilirim ancak sizinde bahsettiğiniz 2009/15481 sayılı BKK. nın 45. maddesinde 75 Euro yazmıyor ki, 150 Euro yazıyor. İlgili madde aşağıda:

Madde 45- (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro'yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.

75 Euro luk muafiyet uygulanması konusundaki limit hakkında herhangi bir geçerli BKK ya da genelge bulamadım. Buna istinaden ilk mesajımı yazmıştım.

3. Maddede anlatmaya çalıştığım konu ise (Sizin dediğiniz gibi 75 Euro sınır olduğunu farzediyorum), Diyelim Çin'den 90 Euro değerinde bir ürün satın aldınız (Çinden vergi %20, AB ülkelerinden %18) ;

Eski vergi hesabında

90 Euro (Ürün fiyatı) - 75 Euro (Muafiyet sınırı) = 15 Euro (Vergilendirilecek tutar)

yani 15 Euro nun %20 si vergi olarak alınırken

Yeni vergi hesabında 90 Euro nun tamamına %20 vergi uygulanıyor.

Dediğim gibi, hukukçu değilim ve kendime göre yorum yapıyorum. Hatalı olabilirim.

Yorumlarınızı bekliyorum.
akarast isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 13:49
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design