Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-06-2014, 15:21   #3 (permalink)
ramcho
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
30 Mesajda 31 kere teşekkür edildi
Standart Cevap: Oto yedek parça ithalatı, acemiyim acemiii.....

Alıntı:
aslikalayci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Yetkililer forumlarda gerekli bilgiyi alamadığımdan sormaktayım, mazur görünüz.
Ford oto servisi olan bir yakınım, aracıları aradan çıkartıp, orjinal yada 2.el oto yedek parçalarını kendi ithal edip servisinde kullanmak istiyor.Hangi ürünler olacağını henüz bilmiyorum konuşacağız.

1- Dış ticaret deneyimim olup (banka kökenliyim), sektöre yabancıyım ama çok araştırarak böyle bi şeyi yapmak istiyorum, biraz da biz kazanalım.(Daha önce Uzakdoğudan ayakkabı filan ithal etmiştim.)

2-Yedek parça üretenleri (Ford unkiler nereden temin edilebilir? Ülkelerin Dış Ticaret Konsolosluklarından filan mı bilgiyi alsam, Ya da tedarikçiden bilgi ama hakkım var mıdır bilmiyorum; faturalarda bilgi bulabilir miyim acaba?
Ürünlerin pazar araştırmasını nereden yapsam?

3- diğer sorum,orjinal ford y.parça ya da 2.el ford y.parça ithalatında kota filan var mıdır ya da özel izin belgesine filan gerek var mı?

4-Gümrükçümüz var gibi gibi, ben işin pazar ve fiyat kısmında ve prosedürler (banka,ödeme vs.) kısmında olacağım.Bu ithalatın başarısı için yeterli olur mu?

Genel bi bilgi alabilirsem acaip mutlu olacağım
Çok teşekkürler...

arkadaşın sorusu üzerinde 4 sene geçmiş ama yeni kullanıcılar için kaynak olması amacı ile cevap veriyorum.

yedek parça ithalatları orijinal ve yan sanayi olarak ayrım yapılabilir.
orijinal yedek parça ithalat yapmak isterseniz gümrükte memur bu ürünlerinin orijinalliğini kontrol amaçlı Türkiye distribütör üne yazı yazabiliyor.Bun istinaden distribütör ün avukatları gelip eksper eşliğinden ürünlerin orjinallik kontrolunu yapıyor.eğer orjinal yazısı alırsanız ithalatını yapabiliyorsunuz.

yan sanayide böyle bir sıkıntı yok (tabi ürünlerin üzerinde marka ibaresi belirtmemek koşulu ile)

yedek parça piyasası çin, kore, vietnam vs. ülkelerde ucuz.
tabi kaliteye göre fiyatlar değişiyor. Avrupa daha kaliteli ama fiyatları uzak doğuya göre 2-3 katı fazla.
ramcho isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 03:38
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design