Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-08-2014, 10:27   #5 (permalink)
borasgumrukleme
Üye

Teşekkür: 2
9 Mesajda 10 kere teşekkür edildi
borasgumrukleme isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Aliexpress'ten vergisiz ithalat

Alıntı:
avcı81´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilgi için teşekkürler.
Benim sorunum da buna benziyor.
Ali ekpresten yetişkinler için quatkopter denilen oyuncak helikoterlerden 100 tane getireceğim. Türkiye uzantısı PTT kargo olan kargo ağıyla adrese teslim 1.7 metre karelik toplamda 97 kg olan 8 koliyle geleck. Bunun için en az 5000 dolarlık ödeme yapacağım. 300 $ kargo parası vereceğim. Ürünün türkiyeye gelişinde beni neler bekliyor zira BENİM HERHANGİ BİR TİCARİ KİMLİĞİM YA DA ŞİRKETİM YOK.

Daha evvel aynı üründen 2 tanesini aynı yolla getirttim. Ürün gümrüğe takıldı ve 2.60 tl vergi alındı aynı üründen üç tane getirttim yine 2.60 tl vergi alındı.

Kıymetli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Avcı81 merhabalar,

İthalat yapabilmeniz için illa ticari yada tüzel bir ünvanınızın olmasına gerek yok. Sadece bu ikisinde prosedürler biraz farklı o kadar.
Daha önce gümrük vergisi ödediğiniz 2.60 TL toplam aldığınız ithalat bedelinin (Sigorta - Kargo dahil CIF fiyat) % kaçı ? ilk olarak buna bakmanız gerekiyor ki 5000 dolarlık bir CIF kıymetinde ne kadarlık bir Gümrük Vergisi ödeyeceğinizi hesaplayın. Ya da baştan malın ticari tanımına bakıp bir müşavir vasıtasıyla malı tarifelendirin ve oradan gümrük vergisini hesaplayınız.

Sizi bekleyen sıkıntılar şunlardır: Eğer ticari bir kimliğiniz yok ve bu malları ülkeye sokmak istiyorsanız. Bu malın satışını yapmayacağınızı gümrüğe kanıtlamak zorundasınız. Aksi taktirde gümrük vergisini ödeseniz bile malı çekemezsiniz Gümrüğe terketmek zorunda kalırsınız. O yüzden riske girmeyiniz çok fazla adet getirmeyiniz.

İkincisi, bu mal oyuncak olduğu için. Sağlık bakanlığından uygunluk yazısı, Tareks başvuru ve TSE gibi kayıtlar olacak. Yani bunlar toplu alımda başınızı ağrıtacak işler olabilir. Tareks'e müracaat ettiğinizde malı gümrükten çekmek için ortalama bu mal için 200 300 TL para yatırırsınız. Bunun üzerine Tareks ve TSE sonuçlanana kadar 20 -25 gün geçer. Boşuna malınız gümrükte bekler ardiye parası ödersiniz. Bu konuyu gümrük müşaviri tutarak mutlaka danışıklı yapınız yoksa zararınız çok fazla olacaktır.

Merve hanım size diğer konu başlığı altında cevap verdim.

Saygılarımla,

www.borasgumrukleme.com
borasgumrukleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:22
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design