Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-08-2015, 16:14   #1 (permalink)
faruknamdar
Üye
 
Üyelik tarihi: Aug 2015
Yaş: 39
Mesajlar: 21
Teşekkür: 0
4 Mesajda 4 kere teşekkür edildi
Standart 10 numara gümrük müşaviri sorusu?


Sn. Arkadaşlar. Çok mühim bir konuda sorum olacaktır. bu soruya cevap vermenizi rica ediyorum.

5603.11.90.00.00
tarifesindeki dokunmamış mensucat ürünlerini İthalat rejim kararı V sayılı listede olduğu için Güm.Verg. %0 olarak ithalatını yapmamız gerekiyor. Fakat V sayılı listenin 20 satır kodundaki ürün ( üniversite raporu ile sabittir.) bizim ürünümüz. Fakat sonundaki ( a ) harfi Bu ürünlerin aynı zamanda nihai kullanım hükümlerine tabi olduğunu bildirmektedir.

Peki, Gümrük Yönetmeliğinin 207 mad. 2/c si der ki " Kanun ile gümrük vergisinden muaf veya Bakanlar Kurulu Kararı ile indirimli vergi uygulamasına tabi tutulması halinde nihai kullanım hükümleri uygulanmaz." denmektedir. V sayılı liste BKK olduğu için.Neden nihai kullanım hükümlerini uygulamak zorundayım, yada neden gümrükten izin almak zorundayım?

Bu tarifede olan 2011/2203 BKK ya göre. İlave Gümrük Vergisi, 3 Mad. 6 fıkrasına göre V sayılı listede ise ilave gümrük vergisi alınmaz denmektedir. doğru mu ? eğer doğru ise gümrük sisteminin benden istediği ilave gümrük vergisine "YOK" diyip buradan silecek miyim? Yada Gümrük vergisinde olduğu gibi teminata mı bağlayacağım..

Bu konu hakkında tam netlik kazanamadığım için değerli görüşlerinizi rica ediyor. Saygılarımı sunuyorum.
faruknamdar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 22:50
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design