Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-10-2015, 17:37   #1 (permalink)
ofuts
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Yurt dışından temelli dönüşte kullanılmış oto parçası ithalatı

Merhaba

4 yıldır yurtdışında çalışma vizesi ile çalışıyorum, Türkiye'ye yılda 2-3 defa, 2-3 haftalık ziyaretler yapıyorum. Bir sene sonra Türkiye'ye temelli dönüş yapacağım.

Burada kullandığım araca, aracın orijinal üreticisinden olmayan birçok parça satın aldım ve kullandım (modifiye parçaları). Bu parçaların bazıları orijinal parçaların yerine geçen parçalar, bazıları ise aracın orijinalinde olmayan, eklenen parçalardır. Bazı parçaları yurt dışından ithal ettim, bu parçaların email olarak faturaları ve bulunduğum ülkeye ait ithalat belgeleri var. Bulunduğum ülke içinden satın aldığım parçaların da bazılarının faturası var, bazılarının yok. Bazı parçalar faturada "kit" yani "takım" olarak geçiyor ve bir çok küçük parçadan oluşuyor. Parçaların çoğu Türkiye'de bulunmayan parçalar. Çoğu parça yada takım 300€ nun üzerinde değerde.

Döndüğümde aynı aracı satın almayı planlıyorum ve bu kullanılmış parçaların hepsini gelirken getirmek istiyorum. Bildiğim kadarıyla 3 yıl yurt dışında yaşamış ve temelli dönüş yapacak vatandaşlar için kişisel eşyalarını vergisiz ithal etme muafiyetleri var, ama bu eşyalar bebek arabası, kitap, koltuk gibi ev eşyalar ile sınırlı.

Bu kullanılmış otomobil parçalarını vergisiz getirebilir miyim?
Eğer vergisiz getiremezsem, vergi ödeyerek getirmeyi düşünebilirim. Bu durumdaki prosedür nedir? Eğer mümkünse bu prosedürleri basitleştirecek tavsiyeleriniz var mı? (mesela bir çok küçük parçayı bir kite dahil ederek detaylardan kurtulabilir miyim?)

Şimdiden teşekkürler.
ofuts isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 19:05
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design