Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08-05-2008, 21:21   #11 (permalink)
felix
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Bedelsiz ithalatta CIF degerleri ve 3 yas konusu

Sayin AydinK ve diger Arkadaslar,

Yazdiklarinizi dikkatli bir sekilde okudum. Sahsen bedelsiz ithalat yapmis biri olarak yasadigim izlenimleri ve deneyimleri sizinle paylasmak isterim.

Oncelikle yil konusu. Ben 2001 model arabami . 2005 yilinda ithal ettim. Yanlis hatirlamiyor isem arabanin trafige kayit tarihi degil fabrika uretim ayi ve yili onemli.

Burda en onemli konu, CIF degerinin hesaplanmasi. Bu degerin hesaplanmasi icin Tukiyedeki ithalatci firmadan yazili belge isteniyor. Bu belgede belirtilen deger RX-8 icin bildigin kadari ile Amerikaya gore daha yuksek. Benim getirdigim arac icin Amerikada satis degerinden daha dusuk ithal edilmis, ithalatci tarafinda. Yani bu senin hem avantajina hemde dezavantajina olabilir. Fakat emsal gosterme hakkin oldugunu saniyorum. Cunku eger modeline uygun belge bulunamazsa emsal gosterilebiliyor. Bu da diger ozel ithalatcilarin getidikleri urunler uzerinden hesap yapmak demektir. Kisacasi tamamiyle sansa kalmis bir durum. Fakat araclarin FOB degerleri uzerinde daglar kadar fark yok. Benim icin sorun olusturmadi. Getirdigim araba ise az gorulur bir modeldi.

Amortisman dusumu konusuna gelince, 2001 model arabami 05.2005 yilinda ithal ettim. 3 yas indirimi yapildi. bu sekilde sende hesaplayabilirsin. Zaten maximum aralik bu oluyor.

Bunun disinda. Konsolosluktan kesin donus belgesi alman gerekmekte:

eger ogrenci ise diplomani ibraz edip, ikametgah nakli aliyorsun. Diploma yaninda okuldan o donemlerde okuduguna dair yazi istiyorlar. Mezun olmazda diplomani alamazsan diplomasiz islem yapmiyorlar... Okul bitmezse arabada yok...
Eger calisan isen, isten ayrilma belgeni,ve o iste o donemlerde calismis oldugunu ibraz eden belgeler.

Araba icin 6 ay senin adina kayitli olmali. Amerikada oldugun icin, Insurance belgelerin, Title, senin driver license`in isteniyor. Bunlari Turkceye cevirtmen lazim

Amerikada 2 yil kaldigini ispat etmen ve 6 aydan fazla turkiye sinirlari icinde kalmadigini ispat icin. Devlet hava meydanindan giris cikis raporu gibi bir dokuman aliyorsun. En onemli konuladan biri de bu. 24 ayi doldurmus olman gerekmekte.

Arabanin calisir ve yuru halde olmasi gerekmekte.
felix isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:28
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design