Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-05-2008, 00:47   #13 (permalink)
felix
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Bedelsiz ithalatta CIF degerleri ve 3 yas konusu

Sayin Admin,

Ithalatin uzerinden 3 sene gecti. Bazi konularda iyi animasamiyorum olabilirim. Dediginiz gibi olmasi gerekiyor aslinda ama ben 3 sene uzerinden amortisman yapildi diye hatirladim. Bunu tekrardan kontrol edecegim. Muhtemelen sizin soyledikleriniz dogrultusunda cikacak.

Zaten bu ithalati yapacak olan arkadaslarin cok dikkatli olmalari gerekiyor ki, bazi araclarda iyi hesap yapilmasi lazim. Eminki su anda bu konuyla direkt olarak ilgilenen arkadaslar kendi arabalari konusunda bir cok bilgi edinmislerdir.

Burdaki esas amacim arkadaslarla bu tarz bir ithalat konusunda genel olarak ne asamalardan gecilecegini paylasmakti.

Daha once yazdigim cevapta, 1 noktayi atlamisim. Arabanizi 1 sene kimseye devredemiyorsunuz ve satamiyorsunuz. 1. senenin sonunda aracinizi satis hakkiniz kendiliginden doguyor.

Ayrica pasaportunuza gumruk mudurlugu tarafindan bedelsiz ithalat yapmistir ve 5 yil icinde bir daha yapamaz yazisi yaziliyor.

Cikacak olan amortisman dusumunden sonraki OTV ve KDV yide gumruge pesin yatirmaniz gerekmekte.

Tabi bu arada, yukaridaki verdigim ornege tekrardan gozum carpti ve aslinda sadece boyle egzotik bir arabanin buyuk maliyet ve konfigurasyon avantaji olusur diye bir kaide soz konusu degil. Bu ornegi sadece aradaki fiyat farkini ortaya koymak icin soyledim. Amerikalilar tarafindan `Street Import`(sokak yarisi icin ithal edilmis uzak dogu arabasi mecazi anlamda) veya `Ricer`(uzak doguda pirinc tuketildigi icin Rice-princ anlamina gelmekte, princcilerin arabalari mecazi anlami)` olarak tabir edilen arabalar - Nissan GTR - Subaru WRX - gibi Sport sedan/ Grand Turismo araclarda da maliyet ve konfigurasyon avantaji saglanabilir.

Sunuda eklemek isterimki, butun bu prosedurleri bitirip arabanizin koltuguna oturdugunuzda, Istanbul turu kadar zevklisi yok...

Simdiden arkadaslara kolay gelsin ve hayirli olsun.
felix isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 16:02
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design