Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-05-2008, 01:29   #17 (permalink)
commer
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
19 Mesajda 38 kere teşekkür edildi
Standart RE: Araç ile ilgili bir sürü soru size :)

Alıntı:
cOsMiCTr´isimli üyeden Alıntı
Kısaca Eşim Türk vatandaşlığından çıktığı için getiremez diye anlıyorum. Sizde sanırım cevap yazmaya üşendiniz.

Bu yazıları zaten internette binlerce yerde bulabiliriz. buradaki tabirlerin çoğunu anlayamıyorum malesef.
Üşenmeden gerçekçi bir yorum yapabilecek varsa sevinirim...
Sayın cOsMiCTr
Kendi kendinizi ve ortamı anlamsız yere germişssiniz
Cevap yazmaya üşenmiş olsam forumda en çok mesaj yazanların başında ben olmazdım

Alıntı:
cOsMiCTr´isimli üyeden Alıntı
Hatta son olarak özet bir mesaj yazayım ki burayı da link olarak verebilin
"Eşi veya kendisi yabancı olan ve eski Türk vatandaşı olan (Vatandaşlıktan çıkmış olması gerekiyor) Geçici olarakta, kalıcı olarakta araç getirtemiyorlar. Sadece bildiğim kadarıyla, yabancıdan yabancıya satılan araçları satın alabiliyorlar. Türkiye de ikameti 180 günü geçen herkes, araç getirtme hakkını kayıp ediyor."
Saygılarımla...
Sayenizde çok aydınlandık teşekkür ederiz. Linki de seve seve kullanırız tabiki.

Herneyse konuyu fazla uzatmaya gerek yok daha fazla germeyelim
Gene de yardımcı olmak açısından üşenmeden bazı açıklamalar yapayım

Çifte vatandaşların mavi plaka araç alma hakkı yoktur.Ancak eskiden Türk vatandaşı olup daha sonradan Türk vatandaşlığından çıkıp Türkiye de çalışma müsadesi ile bulunanlar mavi plaka araç alabilirler.

Mavi plakalı yani vergisiz araç alabilmek için çalışma müsadesinin ( çalışma sosyal güvenlik bakanlığından ) olması veya Türkiye de yabancı öğrenci statüsünde bulunması , veya diplomatik şahıs olması gerekir.

Ayrıca eşiniz her ne kadar Alman vatandaşı olsa dahi yazdığınıza göre elinde mavi kart olarak adlandırılan Yurt dışında Türk konsolosluklarınca verilen kart mevcut imiş. Bu kart mevcut iken çalışma müsadesi almanıza imkan yok gibi görünüyor. ancak bu kartı almamış olsa idi çalışma müsadesi alarak ve dolayısı ile Gümrük muafiyetli ( mavi plaka otomobil ) araç alma hakkına sahip olabilirdiniz. Eğer eşiniz için çalışma müsadesi alabilir iseniz sorununuzu çözme şansınızda olabilir.

Bahsettiğiniz 180 gün olayıda triptikle getirilen araçlar için geçerlidir.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:56
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design