Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-06-2007, 23:05   #4 (permalink)
atambay
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: amerikadan postal ile gelen paket gurukte kaldı!:(

Alıntı:
outerspave´isimli üyeden Alıntı
MErhaba... cevabınıza teşekkürler ama;

1/) Ne zamandan beri Gümrük müsteşar "vekilinin" genelgesi BAKANLAR KURULU kararının üstüne çıkabiliyorum ve bakanlar kurulu kararına yorum getirebiliyor?
2/) Demekki benim 1 takım buji kablom(ihtiyacımı ruhsatla ispatladığım halde) TÜRKİYE MEVZUATINA UYGUN DEĞİL...

NAPALIM CAN SAĞOLSUN!!!!!!!!!!!!!!!!......
Çok haklısınız gerçekten. kanunda herşey açıkken, 300 euroya kadar muafiyet, 1500 euroya kadar %10 sabit oran belirlenmişken birisi çıkıyor bunu internetten almış diyor hatta "Vergileri Ödenmek Suretiyle Posta Yoluyla veya Yolcu Beraberinde İthal Edilen Eşya başlıklı 39 ila 41 inci maddelerinde belirtilen eşyanın karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olması gerekmektedir." diyor. Bunun üzerine gümrük memuru, benim getirttiğim 1 adet, şahsi kullanımım amaçlı, kargo dahil 304 usd değerinde, model uçak kumandası için git garanti yeterlilik belgesi al, TSE'den onaylat, gümrüğünü öde, malzemeni al şeklinde akla mantığa sığmayacak bir çözüm icat ediyor.
şimdi okuma yazma bilen bir vatandaş olarak kanuna bakıyorum bir de gümrükler gn md'nün yazısına bakıyorum gerekçe olarak yazılan paragrafta ilk bakışta şunları görüyorum:
1. 41nci maddede ödeme yapılmamış olması gerekmektedir şeklinde bir ifade yok. Hatta fatura-fiş ile değer tespitinden söz ediyor. 1500 euroyu geçerse ithalat rejimine tabidir denmiş.
2. Gümrükler Gn Md V. ise bu karara ters düşecek bir görüşle 100-1500 euro arası ithalat rejimine tabidir demiş çıkmış işin içinden. Peki 1500 euroyu geçerse neye tabidir orası karanlık. biri çıkıp soracak ki ona da cevap yazsın.
2. 39ncu madde 300 euro üstü (hemen itiraz etmeyin 100 euroya düşürüldü diye. 2006/10733 sayılı karar ile değiştirilen sadece 4ncü madde. 39ncu maddenin değiştiğine dair bir belgeye rastlamadım) vergiye tabidir diyor. 40ncı madde ise ithal edilen malın özelliklerini tanımlamış.
3. 40ncı maddede alıcı tarafından ödeme yapılmamış olmalı diyor nihayet bir noktayı tutturduk. aynı zamanda hem şahsi kullanım için diyor hem de hediye edilmek üzere diyor. Hem yolcu beraberinde diyor hem de posta ile gönderilen diyor. Benim buradan anladığım 1500 euronun altında da olsa 10.000 adet kurşun kalem getirtemezsin. Kullanamayacağın çok açık olan örneğin beyin ameliyatı sırasında kullanılan bir alet getirtemezsin. Yani suistimal sınırları belirtilmeye çalışılmış. Değeri 100 euronun altında olduğu zaman ödeme yapılmış mı yapılmamış diye bakılıyor mu?
Özetle bir vatandaş olarak kanunlara kararnamelere bakmanız yeterli olmuyor. İyice incelenilmeden yazılan talimatlar, özellikle küçük şehirlerde, müfettiş gelir de bir açık bulur diye korkan ya da adının usulsüz iş yapan gümrükçüye çıkmasından çekinen küçük memurları görev yapamaz, kanunları uygulayamaz hale getiriyor.
Vatandaşı da maddi manevi zarara sokarak vatandaşlık görevini yapamaz hale getiriyor.
Umarım yorumlarım hatalıdır, tüm uygulamalar kanunlara uygundur da benim aklım ermiyordur.
Sabırlar dilerim.
atambay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:53
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design