Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-05-2008, 02:07   #1 (permalink)
vduzgun
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Bedelsiz ithalat kapsamındamıyım değilmiyim?

İyi günler,
Ben 1 yıldır A.B.D de okuyorum burdan yeni bir araç aldım ve dönerken Türkiyeye getirmek istiyorum, bu forumda bu konuya dair oldukça doyurucu bilgiler edindim ancak hala kafa karışıklığı yaşıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Sorularımı ana başlıklar altında toplamam gerekirse;
1. Burda 1 yıldır okuyorum ve bir yıl çalışma hakkım var arabayı seneye getircem dolayısıyla arabayı getireceğim (kesin olarak dönecegim) tarihte 24 aydır A.B.D de ikamet ediyor olacağım, bedelsiz kapsamına girermiyim? Şu an dönersem (12 ay ikametten sonra kesin dönüş) bedelsiz kapsamına giriyormuyum?
2.Yurt dışında ikamet ediyor olmak için resmi belgelere ikametgahımı orayamı aldırmış olmam gerekiyor? Yoksa okumak için orda bulunmuş olmam yeterlimi (1 yıl okul+1 yıl çalışma)
3.Bir takvim yılı içinde 6 aydan fazla yurtta kalmamış olmammı gerekiyor, 45 günden kısa 2 defa kalmış olmam (mesela 25er günden 2 defa) sorun olurmu yoksa her kalışımın 45 günden kısa ve toplam kalışlarımın 6 aydan azmı olması gerekiyor.
4.Aracın FOB kıymeti türkiyedeki değeri üzerindenmi amerikadaki değeri üzerindenmi hesaplanıyor? Arada dağlar kadar fark var.
5.Gümrük haricinde başka yapılması gereken birşey varmı? Özetle Amerikadan Türkiyeye geldiği andan türk plakasıyla evimin garajına parkediceğim ana kadar neler yapmam gerekiyor?
6.Araç 2008 model Mercedes CL550 motor hacmi 5.5ltr ağırlığı 2 tona yakın, 110.000 dolara 0 aldım dönerken 1 yaşını biraz geçmiş olucak getirirken ne kadar vergi öderim? (Yine bu forumdan indirdiğim OKH programına göre 130.000ytl toplam vergi ödemem gerekiyor bu rakam doğrumu?)
7.Son olarak aracın 0ını burdan 170.000euroya alablirim gelirken getirmeye değermi? (Getirebilirsem 140.000euroya mal olucak)
Sizi yorucam ama oldukça fazla kişiyi aydınlatıcaksınız, şimdiden çok teşekkür ederim.
vduzgun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 03:53
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design