Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-05-2008, 19:52   #2 (permalink)
dialoggrup
ziyaretçi

Standart RE: Usb Harddisk

Alıntı:
drseyf´isimli üyeden Alıntı
Merhabalar,
Amerika'daki bir arkadaşım vasıtasıyla toplu olarak (25 tane 320 gb, 25 tane 250 Gb, 25 tabe 1 tb) usb harddsik almayı düşünüyorum. Ödemeleri paypaldan yapacağım. Bu ürünlerin toplam maliyeti 6.000-7.000 dolar civarında tutmaktadır. KArgo tercihini ise biz belirleyebilmekteyiz. Alternatif olarak USPS expres mail ya da DHL, Fedex, UPS gibi firmalarla çalışmayı düşünüyorum. Bu ürünlere gümrüğe takılacağı için şu soruları sormak istiyorum:
1) PTT yolunu tercih etmek vergi ödeme açısından tercih edilebilir mi?
2) Diğer firmaların (özel kargoların) gümrük işlemleri çok mu tutar.
3) Ben bunları şirket adına almayacağım için sorun olur mu?
4) Ödeyeceğim vergiler çok tutar mı?
Bu konularda bilgi paylaşımıda bulunabilrisneniz sevinirm.
-------------------------------------------------------------------
Şahıs olarak gümrükleme işlemi tabii ki yapabilirsiniz. Fakat öncelikle gümrüğe kaydınızın yapılması gerekir. Bunun için de ;
noter onaylı bir takım evraklar gerekmektedir; imza sirküleri, vergi dairesi mükellefiyet yazısı, vekaletname, nufüs cüzdanı

Posta gümrüğüne bu şekilde bir ürün geldiğinde size tek yararı taşıma ücretinin ardiyesinin ordinosunun daha ucuza gelmesidir. Gümrük vergisinde / KDV de birşey değişmez.

DHL vb. kurye şirketleri ile gelen gönderilerde ; 200-250 YTL (ardiye / ordino) + taşıma ücreti masrafınız olur.

söz konusu ürün ile ilgili ; Gümrük vergisi yoktur fakat 7000 usd lik bir ürün için 7500-8000 usd üzerinden %18 KDV ödersiniz

Ayrıca bu ürünlerin garanti belgesi olması gerekir. (ankara dan alınıyor. 1 ay gibi bir sürede çıkıyor. Maliyeti yüksektir.) Türkiye de ürün ile ilgili servis listesi vermeniz gerekir.

Üzerinde CE işaretinin olması ve deklerasyonu gerekir. Buraya geldiğinde TSE ye gitmesi gerekir. TSE ile ilgili size 100 ytl gibi masraf çıkar. TSE raporu olumsuz olarak gelir ise mal çekilemez.

Yanlız dikkatimi çeken gelecek olan ürün miktarının çok az olması. Eğer siz bu ürünleri numune amaçlı getiriyorsanız. Ticari amaçlı değilse ; (yani tanıtım vb.) sadece TSE ye tabidir. ve aynı KDV yi ödersiniz. Garanti Belgesinden Muaftır.

Konu ile ilgili aklınıza takılan bir yer olursa yardımcı olamaya çalışırım

Hale Erdoğan
  Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 08:04
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design