Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-08-2007, 19:25   #2 (permalink)
algerian
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
Mesajlar: 50
Teşekkür: 0
4 Mesajda 4 kere teşekkür edildi
Standart RE: Ülkemizin ihracatının önemi ve gelişimi


Merhaba Sn. URAT,
Ben de bir uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olarak (istanbul üni.) sizin bakış açınızı anlıyorum ama takdir edersin ki bu forum "dış ticarette bire bir yaşadığımız sorunları çözmek" için yola çıkılmış bir proje ve daha yolun başında... Elbette gelecek öneriler ile yeni açılımlar kazanacaktır. İhracat ile ilgili ürün bazında ve firma bazında size yardımcı olabilecek web ortamlı alanlar bulabilirsiniz.
Mesela "http://www.dtm.gov.tr/dtmihrrehber" web sayfasından firma ve ürün bazında ihracat bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Yine yabancı diliniz iyi ise; "http://mkaccdb.eu.int/mkaccdb2/indexPubli.htm" adresinden "AB Pazara Giriş Veri Tabanı (Market Access Database)" na ulaşabilirsiniz.
AB Pazara Giriş Veri Tabanı, ihracatçılara belirli bir pazarın hedef pazar olarak belirlenip belirlenemeyeceği konusunda; hedef pazar olarak seçilen ülkenin cari gümrük vergileri, ithalat aşamasında talep edilen belgeler, dış ticaret istatistikleri, sektör veya ülke bazında ticari engeller gibi temel bilgileri sağlamaktadır. "http://www.itkib.org.tr" adresinde bu konuda ihtiyacınıza uyan pek çok veriye ulaşabilirsiniz. " Bu örnekler çoğaltılabilir. Yani bu alanda zaten uzman kuruluşlar gereken alt yapıları oluşturmaktadır. Teknik destekten yoksun girişimcilere yol göstermek de bir gereklilik sanırım. Önemli olan sorunlara ve sorulara cevap bulmak sanırım, ama elbette iletişimi sonuna kadar kullanarak, bilgiyi sonuna kadar sindirerek... İsraf etmeden ve akıllıca... Zaten başarı bu ülkenin potansiyelinde var ve bizler onu ortaya çıkarmakla mükellefiz. Bu binanın duvarına bir taş koyana ne mutlu... Saygılarımla.
algerian isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 14:30
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design