Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-08-2007, 18:03   #6 (permalink)
ibrahimbabadagi
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Maket Helikopter İthalatı / Mevzuat

peki ordino'yu ve döviz transfer belgesini doldurmak için bir tüzel kişilik şart mıdır? ben herhangi bir şirket veya şahıs işletmesi kurmadan yapabilir miyim bunları? TSE'ye ödediğimiz ücret ve ordino ücreti ne kadardır tahminen? ve bu tür işlemler için gümrük müşavirleri ne kadar talep ediyor?

Biliyorum sorular gittikçe çoğalıyor, ama bu ilk ithalat işlemim, ve danışacak kişi çevremde hiç yok, bu forum aracılığıyla sizi buldum ve aklımdakileri sormak istedim. Teşekkürler

Alıntı:
algerian´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,
Hızlı kargo taşıma firması  eşyanızın gümrüğe geldiğini ve gümrük işlemlerini yaptırmanız için size ordino diye isimlendirilen eşya için mülkiyet belgesi olan bir belge gönderecek. Eşya kıymetiniz 100 EUR kıymetin üzerinde olduğundan beyanname denen ithalat belgesi ile ithalat işlemi yapmanız gerekecek. Eşyanızın adedi fazla olduğundan ticari addedilecek ve ithalat rejimi hükümleri uygulanacak. Beyanname doldurmak sizin bilginizi aşacağından bir gümrük müşavirine ihtiyacınız olacak. Muhtemelen taşıyıcı kargo firması ile anlaşmalı müşavir firmalar vardır. Ordino bedeli diye bir bedel ödeyeceksiniz ve ordinonuzu taşıyıcıdan alacaksınız. Faturanız, döviz transfer belgeniz ile birlikte müşavir firma beyannamenizi tanzim ederek gümrüğe beyanda bulunacak. Evrağınız gümrükçe kabul edildiğinde eşya için gerekli olan belgeleri alacaksınız. TSE belgesi için bu aşamada başvuruda bulunacaksınız. TSE görevlileri eşyayı kargo firmasının antreposunda görecek ve uygun ise bilahare TSE belgesi düzenlenerek size verilecek. Siz de aldığınız bu belgeyi gümrüğe ibraz edeceksiniz. Her şey uygun bulunursa beyannameniz okeylenecek ve belge üzerinde hesaplanmış vergilerini ödedikten sonra bu makbuz ve beyanname ile birlikte eşyanızın ithal işlemleri sonuçlanmış olacak...  Kolaylıklar dilerim...
ibrahimbabadagi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 08:06
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design