Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-06-2008, 13:27   #1 (permalink)
custom_33
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 237
Teşekkür: 0
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
Yatırım Teşvik Kapsamı eşyada kıymet,menşe ve adet farklılıklarında yapılması gereken


yatırım teşvik belgesi kapsamındaki ithal makine ve teçhizat listesinde Kıymet, miktar, adet ve menşe ülke farklılıkları

(1) Yükümlülerce gümrüğe ibraz edilen yurtdışından temin edilecek makine ve teçhizat listesi ile sevk faturası arasında kıymete veya menşe ülkeye yönelik değişiklik olduğu takdirde,

a) Kalem bazında ± %50’ye kadar (50 dahil) kıymet farklılıklarının olması halinde gümrük idarelerince, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 23 ila 31 inci maddeleri göz önünde bulundurularak ve fatura kıymeti esas alınarak işlem yapılacaktır. ± % 50’nin dışında kalan kıymet farklılıklarında ise teşvik belgesini düzenleyen ilgili merci tarafından (Hazine Müsteşarlığı veya ilgili Sanayi Odası) makine ve teçhizat listesinde gerekli düzeltmenin yapılması sağlanacaktır.

b) Menşe ülke ile ilgili olarak meydana gelebilecek değişiklikler için, makine ve teçhizat listesinde herhangi bir değişiklik istenilmeden ithal işlemi gerçekleştirilecektir.

c) Tüm bu hususların uygulanmasında; İthal edilecek eşya ile yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat listesinde kayıtlı eşyanın cins, nevi, nitelik ve adedinde hiçbir farklılık olmaması hususuna dikkat edilecektir. Ancak kısmi ithalatta, ithalatı gerçekleştirilen eşyanın kayıtlı bulunduğu yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat listesine gerekli meşruhat (adet, miktar ve kıymetine ilişkin) verilerek eşyanın düşümü yapılacaktır. Bu tür kısmi ithalatta, yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat listesinde belirtilen adet ve miktara bağlı kalınacak, ancak kalem bazında kıymette ± % 50’ye kadar (50 dahil) farklılık halinde bu maddenin (a) bendindeki hükümler çerçevesinde değişiklik istenilmeden işlem yapılacaktır.

d) Yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat listesinde; Set, ünite, komple tesis ve bunun gibi ifadelerle tanımlanan ancak, bir defada ithal edilemeyen ve ayrıntılı dökümü yapılamayan makine ve teçhizatın, adet ve miktarı aynı kalmak kaydıyla ithalatına izin verilebilir. Bu durumda kısmi ithalatı yapılacak eşyanın faturalarının, yatırımcı firmalar tarafından tasdik edilmesi ve gümrük idarelerine bu faturalarla birlikte kısmi ithalatı yapılacak eşyanın yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat listesinin hangi kalemine (set, ünite veya komple tesis) ait olduğuna ilişkin taahhütname verilmesi suretiyle, söz konusu eşyanın kıymeti üzerinden düşüm yapılarak ithalat işlemi gerçekleştirilecektir. Bu tür işlemler sonucunda gerçekleştirilen kısmi ithalatın kalem bazındaki toplam kıymetinin, yurt dışından temin edilecek makine ve teçhizat listesinde kayıtlı o kaleme ait toplam kıymet üzerinden ± % 50 oran içerisinde (50 dahil) kalmasına dikkat edilecektir.
custom_33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 21:48
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design