Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-06-2008, 22:27   #1 (permalink)
imza
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 385
Teşekkür: 0
11 Mesajda 20 kere teşekkür edildi
imza - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kırmızı mercimek ithalatı


11 Haziran 2008 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 26903

BAKANLAR KURULU KARARI


Karar Sayısı : 2008/13760

Ekli “Kırmızı Mercimek (Kabuklu/Kabuksuz) İthalatı Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulması; Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 30/5/2008 tarihli ve 284 sayılı yazısı üzerine, 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 35 inci, 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 33 üncü ve 20/6/2001 tarihli ve 4684 sayılı Kanunun geçici 3 üncü maddelerine göre, Bakanlar Kurulu’nca 2/6/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.


KIRMIZI MERCİMEK (KABUKLU/KABUKSUZ) İTHALATI HAKKINDA KARAR

Görevlendirme

MADDE 1 – (1) Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (TMO), kırmızı mercimek (kabuklu/kabuksuz) ithalatı ile görevlendirilmiştir.

İşyeri açma, depo, malzeme ve yer temini

MADDE 2 – (1) TMO, Ana Statüsü ve bu Karar kapsamındaki faaliyetleri yerine getirmek amacıyla idari bina, konaklama yeri, depo, arazi kiralamaya; malzeme, demirbaş, gerekli diğer araç ve gereçleri satın almaya ve/veya kiralamaya; ürün işlemek üzere tesis kiralamaya ve/veya açmaya yetkilidir.

Görev zararı

MADDE 3 – (1) Bu Karara ilişkin ithalat faaliyetlerinden doğan her türlü zarar görev zararı sayılır ve Hazinece karşılanır.

(2) Yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde doğmuş ve doğacak görev zararları Hazinece avans olarak ödenir.

(3) Avans olarak ödenen ve/veya ödenecek olan görev zararlarının incelenmesini müteakip bir fark ortaya çıkması durumunda taraflar ödeme yükümlülüklerini yerine getirirler.

Finansman temini

MADDE 4 – (1) TMO, gerekli olan finansmanı, bütçeye konulacak ödenek ile kendi kaynaklarından ve iç/dış kredi temini suretiyle karşılar. Bu kapsamda yurtiçi veya yurtdışından kullanacağı döviz ya da YTL cinsi krediler üzerinden, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi yapılmaz. Söz konusu krediler nedeniyle bankaların lehe aldıkları paralar % 1 oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisine tabidir.

(2) TMO tarafından kredi temini için yapılacak "alım garantili satış" ve benzeri finansman tekniklerinin uygulanmasında belirlenen alım-satım şartları aranmaz. Bu işlemlerden alım-satım farkları ve diğer giderler borçlanma maliyeti olarak kabul edilir.

Usul ve esasların belirlenmesi

MADDE 5 – (1) TMO, bu Karar kapsamındaki her türlü iş ve işlemlere ilişkin usul ve esasları belirlemeye yetkilidir.

Yürürlük

MADDE 6 – (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 7 – (1) Bu Karar, Tarım ve Köyişleri Bakanı ile Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığının bağlı bulunduğu Bakanlar tarafından müştereken yürütülür.
imza isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 05:50
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design