Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-06-2008, 12:21   #1 (permalink)
custom_33
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 237
Teşekkür: 0
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
İŞLEM GÖRMÜŞ ÜRÜN. BÜNYSND KULLNLN GEÇİCİ İHRAÇ EŞYASI MİKTARINI HESAPLMA YÖNTEMLERİ


İŞLEM GÖRMÜŞ ÜRÜNLERİN BÜNYESİNDE KULLANILAN GEÇİCİ
İHRAÇ EŞYASI MİKTARINI HESAPLAMA YÖNTEMLERİ


Serbest dolaşıma sokulacak işlem görmüş ürünlerin yapısı

Bir tür ürün
492 nci maddenin birinci durumunda belirtilen bir geçici ihracat eşyasından bir işlem görmüş ürün elde edildiği durum .................................
492 nci maddenin ikinci durumunda belirtilen birden çok geçici ihracat eşyasından bir işlem görmüş ürün elde edildiği durum .................................
Birden çok ürün
Bir geçici ihraç eşyasından elde edilmesi
493 üncü maddenin birinci durumunda belirtilen miktar ölçme yöntemi ............................
494 üncü maddenin birinci durumunda belirtilen kıymet ölçme yöntemi ............................
Birden çok geçici ihraç eşyasından elde edilmesi
493 üncü maddenin ikinci durumunda belirtilen miktar ölçme yöntemi ............................
494 üncü maddenin ikinci durumunda belirtilen kıymet ölçme yöntemi ............................

I. 492 nci maddenin birinci durumu

Bir geçici ihracat eşyasından, bir işlem görmüş ürün elde edilmesi halinde miktar ölçme yöntemi

a) Geçici ihraç eşyasının miktarı:

100 kg A

b) 100 kg A’nın verimi

200 kg X

c) Serbest dolaşıma girecek işlem görmüş ürün miktarı
180 kg X
d) Vergilerin hesaplanmasında düşümü yapılacak tutara esas alınacak geçici ihraç eşyası miktarı:

180/200 x 100 kg = 90 kg

II. 492 nci maddenin ikinci durumu

Birden çok geçici ihracat eşyasından, bir işlem görmüş ürün elde edilmesi halinde miktar ölçme yöntemi

a) Geçici ihraç eşyasının miktarı:

100 kg A ve 50 kg B

b) 100 kg A’nın verimi

300 kg X

c) Serbest dolaşıma girecek işlem görmüş ürün miktarı

180 kg X

d) Vergilerin hesaplanmasında düşümü yapılacak tutara esas alınacak geçici ihraç eşyası miktarı:

180/300 x 100 kg = 60 kg A
180/300 x 50 kg = 30 kg B

III. 493 üncü maddenin birinci durumu
Bir geçici ihracat eşyasından, birden çok işlem görmüş ürün elde edilmesi halinde miktar ölçme yöntemi

a) Geçici ihraç eşyasının miktarı:

100 kg A

b) 100 kg A’nın verimi

85 kg A içeren 200 kg X
10 kg A içeren 30 kg Y
95 kg A

c) Verimlilik oranlarının hesaplanması

200 kg X = 85/95 x 100 kg = 89,47 kg A
20 kg Y = 20/30 x 100 kg = 10,53 kg A
100 kg A

d) Serbest dolaşıma girecek işlem görmüş ürün miktarı

180 kg X ve 20 kg Y

e) Vergilerin hesaplanmasında düşümü yapılacak tutara esas alınacak geçici ihraç eşyası miktarları:

180 kg X = 180/200 x 89,47 kg = 80,52 kg A
20 kg Y = 20/30 x 10,53 kg = 07,02 kg A
87,54 kg A

IV. 494 üncü maddenin birinci durumu

Bir geçici ihracat eşyasından, birden çok işlem görmüş ürün elde edilmesi halinde kıymet ölçme yöntemi :

a) Geçici ihraç eşyasının miktarı:

100 kg A

b) 100 kg A’nın verimi

12 ECU’dan 200 kg X = 2.400 ECU
5 ECU’dan 30 kg Y = 150 ECU
2.550 ECU

c) Verimlilik oranlarının hesaplanması

200 kg X = 2400/2550 x 100 kg = 94,12 kg A
30 kg Y = 150/2550 x 100 kg = 5,88 kg A
100 kg A

d) Serbest dolaşıma girecek işlem görmüş ürün miktarı

180 kg X ve 20 kg Y


e) Vergilerin hesaplanmasında düşümü yapılacak tutara esas alınacak geçici ihraç eşyası miktarları:

180 kg X = 180/200 x 94,12 kg = 84,71 kg A
20 kg Y = 20/30 x 5,88 kg = 03,92 kg A
88,63 kg A

V. 493 üncü maddenin ikinci durumu

Birden çok geçici ihracat eşyasından, birden çok işlem görmüş ürün elde edilmesi halinde miktar ölçme yöntemi

a) Geçici ihraç eşyasının miktarı:

100 kg A ve 50 kg B

b) 100 kg A ve 50 kg B’nin verimi

85 kg A ve 35 kg B içeren 200 kg X
10 kg A ve 12 kg B içeren 30 kg Y
95 kg A 47 kg B

c) Verimlilik oranlarının hesaplanması

200 kg X = 85/95 x 100 kg = 89,47 kg A
= 35/47 x 50 kg = 37,23 kg B
30 kg Y = 30/95 x 100 kg = 10,53 kg A

= 12/47 x 50 kg = 12,76 B
100 kg A ve 50 kg B


d) Serbest dolaşıma girecek işlem görmüş ürün miktarı

180 kg X ve 20 kg Y

e) Vergilerin hesaplanmasında düşümü yapılacak tutara esas alınacak geçici ihraç eşyası miktarları:

180 kg X = 180/200 x 89,47 = 80,52 kg A
= 180/200 x 37,23 = 33,51 kg B
20 kg Y = 20/30 x 10,53 = 7,02 kg A
= 20 /30 x 12,76 = 8,51 kg B

VI. 494 üncü maddenin ikinci durumu

Birden çok geçici ihracat eşyasından, birden çok işlem görmüş ürün elde edilmesi halinde kıymet ölçme yöntemi

a) Geçici ihraç eşyasının miktarı:

100 kg A ve 50 kg B

b) 100 kg A ve 50 kg B’nin verimi

12 ECU’dan 200 kg X = 2.400 ECU
5 ECU’dan 30 kg Y = 150 ECU
2.550 ECU
c) Verimlilik oranlarının hesaplanması

200 kg X = 2400/2550 x 100 kg = 94,12 kg A
= 2400/2550 x 50 kg = 47,06 kg B
30 kg Y = 150/2550 x 100 kg = 5,88 kg A
= 150/2550 x 50 kg = 2,94 B
100 kg A ve 50 kg B


d) Serbest dolaşıma girecek işlem görmüş ürün miktarı

180 kg X ve 20 kg Y

e) Vergilerin hesaplanmasında düşümü yapılacak tutara esas alınacak geçici ihraç eşyası miktarları:

180 kg X = 180/200 x 94,12 kg = 84,71 kg A
= 180/200 x 47,06 kg = 42,35 kg B
20 kg Y = 20/30 x 5,88 kg = 3,92 kg A
= 20 /30 x 2,94 kg = 1,96 kg B
88,63 kg A ve 44,31 kg B


87,54 kg A ve 42,02 kg B
custom_33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 




Şu Anki Saat: 10:53
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design