Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-07-2008, 08:27   #2 (permalink)
coolman
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 276
Teşekkür: 1
7 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Standart RE: İnternet’ten gümrüksüz alışverişin tam zamanı


mevzuat ne yazıyorsa o uygulanır,yani bu dönemlerde yazılı para miktarını  geçmeden ve ticari mahiyette olmayan eşyalarda sorun yaşanmaz.

A.Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya
1) Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.
2) 1 inci fıkrada belirtilen muafiyet;
a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,
d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan
eşya için uygulanır.

(a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine girmiş eşya için uygulanır.

toplam gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen her türlü eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.


bunun yanında aşağıdaki yazıyıda okuyun derim

Hürriyet Gazetesinin 10.11.2006 tarihli nüshasının “Hürriyet e-yaşam” ekinde yer alan “Internet’ten Gümrüksüz Alışverişin Tam Zamanı” başlıklı Erkan ÇELEBİ tarafından yazılan köşe yazısında “Şimdi, İnternet'teki Amazon.com, ebay.com, streetprices.com, buy.com gibi uluslararası sitelerden gümrüğe takılma endişesi duymadan, gönül rahatlığıyla alışveriş yapmanın tam zamanı.” ifadesine yer verilerek, bayram ve yılbaşı tatilinden bir ay öncesiyle bir ay sonrasını kapsayan ikişer aylık dönemlerde, postayla gönderilen elektrikli ve elektronik cihazlar için gümrük vergisi alınmadığı; ancak bahse konu yurt dışından postayla gelen siparişlerin, Şeker ve Kurban Bayramı ya da yılbaşı tatilinin dışında kalan bir döneme denk gelmesi halinde gönderilen ülkenin ön plana çıktığı; bu dönemlerde, paket ya da koli, Amerika'dan gönderildiğinde 200 dolara kadar herhangi bir gümrük vergisi uygulanmadığı; Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gelen ürünlerde ise, muafiyet limitinin, 100 Euro ya da 130 dolara düştüğü; fatura değeri 100 Euro'yu aşan ürünlerde ise Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gönderilen siparişlerde yüzde 18, bunların dışında kalan ülkelerde ise maksimum yüzde 25 gümrük vergisi alındığı belirtilmiştir.
Bilindiği üzere, söz konusu köşe yazısında bahsi geçen muafiyet, 05.02.2000 tarih ve 23955 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 13.01.2000 gün ve 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 32 ila 34 üncü maddelerinde düzenlenmekte; buna göre, Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noelden bir ay önceki veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilen ve değeri 300 EURO’yu geçmeyen eşyanın gümrük vergilerinden muaf olabilmesi için karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olması gerekmektedir. Bu itibarla, internet aracılığı ile alışveriş sitelerinden satın alınan eşyanın söz konusu muafiyetten yararlanması mümkün bulunmamaktadır.
Söz konusu köşe yazısında yer verilen hususların anılan Karar çerçevesinde düzeltilmesini teminen Hürriyet Gazetesine düzeltme talebinde bulunulmuş olmakla birlikte; uygulamada herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için yukarıda belirtilen hususlara azami ölçüde dikkat edilmesi gerekmektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.
__________________
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
coolman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 13:13
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design