Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-07-2008, 11:35   #1 (permalink)
custom_33
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 237
Teşekkür: 0
3 Mesajda 3 kere teşekkür edildi
HAŞHAŞ KAPSÜLÜ VE TOHUMU ALIMI VE SATIMI HAKKINDA KARAR


HAŞHAŞ KAPSÜLÜ VE TOHUMU ALIMI VE SATIMI HAKKINDA KARAR

Karar Sayısı : 2008/13849

04.07.2008 tarih ve 26926 sayılı R.G.


Ekli “Haşhaş Kapsülü ve Tohumu Alımı ve Satımı Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulması; Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 27/6/2008 tarihli ve 350 sayılı yazısı üzerine, 3/6/1986 tarihli ve 3298 sayılı Kanunun 2 nci, 8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 35 inci maddeleri ile Haşhaşın Ekimi, Kontrolu, Toplanması, Değerlendirilmesi, İmhası, Satınalınması, Satılması,İhracı ve İthali Hakkında Yönetmelik’in 19 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 30/6/2008 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Haşhaş kapsülü alım, fiyat ve esaslarının belirlenmesi

MADDE 1 - (1) 2008 yılı çizilmemiş haşhaş kapsülü baş alım fiyatı 2,20.-YTL/Kg'dır. Buna ilişkin alım ve uygulama esasları Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (TMO) tarafından belirlenir.

2009 yılı mahsulü haşhaş kapsülü alımı

MADDE 2 - (1) 2009 yılı için haşhaş kapsülü fiyatları ilan edilinceye kadar TMO'ca yeni mahsul 2008 yılı fiyat ve şartlarıyla satın alınır ve daha sonra fiyat farkı meydana geldiği takdirde bu miktar üreticiye ayrıca ödenir.

Haşhaş tohumu alım, fiyat ve esaslarının belirlenmesi

MADDE 3 - (1) TMO; haşhaş tohumunun alımı ve satımına ilişkin fiyat, miktar ve bunlara ilişkin uygulama esaslarını belirlemeye yetkilidir.

Malzeme temini, ithalat ve sözleşmeli ekim

MADDE 4 - (l) TMO;

a) Haşhaş ekim, kontrol, kapsül alım, depolama, muhafaza, sevk ve imalat işlemlerinin modernizasyonu için gerekli tarımsal ve teknolojik araştırma geliştirme çalışmalarını yapmak, uygulamak ve diğer işlemleri yapmak için ihtiyaç duyulan her. türlü malzeme, demirbaş eşya, araç ve gereçleri satın almaya, kiralamaya, gerektiğinde ithal etmeye, geçici veya daimi işyeri açmaya, kapatmaya, depo ve arazi kiralamaya,

b) Haşhaş ve alkaloid konulan gereği ihtiyaç duyulan cihaz, ekipman, yedek parça, kimyasal madde ve ikmal malzemelerinin ithalatında, FOB/FOT veya C+F şekli ile ithal etmeye,

c) Kaliteli ürün elde edilmesini sağlamak amacıyla gerektiği takdirde üreticilerle sözleşme yapmaya, ekim bölgesi dışında da sözleşmeli çiftçi yoluyla tohumluk üretmeye, tohumluk üretiminde-seleksiyondan dolayı oluşabileceklerim kaybını karşılamaya, üreticiye bedelsiz tohumluk dağıtmaya, avans (gübre, çapa, seyreltme, sulama, hasat vs. işlemler için) vermeye,

ç) Kaliteli ürün elde edilmesini sağlamak amacıyla gerektiği takdirde haşhaş ekiminde münavebe sistemini uygulamaya, ekim izni verilen alanlarda TMO tarafından üretilmiş kaliteli tohumluk kullandırmaya,

d) Gerektiğinde gıda ve süs bitkisi amacıyla haşhaş ekimi yaptırmak üzere üreticilerle sözleşme yapmaya,

yetkili kılınmıştır.

Görev zararı

MADDE 5 - (l) Haşhaş ekimini teşvik edici tedbirlerin alınması, kaliteli ürün yetiştirilmesi için yapılan ıslah çalışmaları, tohumluk üretimi, kapsülün muhafazası ve depolanması ile satın alınan ürünlerin değerlendirilmesindeki maliyet artışları dikkate alınarak, TMO'ca haşhaş kapsülü ve kapsülden elde edilen morfin ve türevleri ile haşhaş tohumunun iç ve dış satışlarından, tohumluk üretim ve dağıtımından doğabilecek zararlar görev zararı sayılır ve Hazinece karşılanır.

Haşhaş ekimi yapılacak il ve ilçeler

MADDE 6 - (1) 2008 yılı sonbaharından itibaren Afyonkarahisar, Amasya, Burdur, Çorum, Denizli, Isparta, Kütahya, Tokat, Uşak illerinin tamamı ile Balıkesir İlinin Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Kepsut, Savaştepe ve Sındırgı ilçeleri, Eskişehir İlinin Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi, Sivrihisar ilçeleri, Konya İlinin Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Derbent, Doğanhisar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Seydişehir, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak ilçeleri, Manisa İlinin Merkez, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Sarıgöl ve Selendi ilçelerinde izin belgesi karşılığında haşhaş ekimi ve çizilmemiş haşhaş kapsülü üretimi serbesttir.

Yürürlükten kaldırılan mevzuat

MADDE 7 - (1) 10/9/2007 tarihli ve 2007/12634 sayılı Kararname yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

MADDE 8 - (1) Bu Karar 1/7/2008 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 9 - (1) Bu Karar hükümlerini Tarım ve Köyişleri Bakanı ile Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı bulunduğu Devlet Bakanı yürütür.
custom_33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 00:39
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design