Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10-07-2008, 22:22   #1 (permalink)
netekim
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Kafa Karıştıran Bir Konu

Merhaba,

Konuyu açmadan önce konuları inceledim ama sanırım benim burda anlatacağım kimsenin başına gelmemiş.Şimdi kısaca özetleyeyim.Ben 2 yıla yakındır Türkiyedeki üreticilerle görüşerek yurtdışına tarım ürünlerinin satılmasında aracı oluyorum.

Yurtdışındaki alıcı şirket benden ürün ister,ben de üreticiden belli bir komisyon alır ve sözleşme imzalarım.Alıcı şirket benim seçtiğim ürünü doğrudan üreticinin kapısından aldırtırıyor.

Yani bana ürünü bul,üreticiden komisyonunu al bizden de komisyonunu al gerisine karışma diyorlar.

İşin teferrüatı da burada başlıyor zaten..

1.Üretici malı nakit para karşılığı teslim ediyor yani satıyor,
2.Alıcı şirket Türkiyede bütün gümrük ve nakliye işlemlerini hep aynı firmaya yaptırıyor,
3.Türkiyede yabancı şirketin işini yapan bu gümrük/nakliye şirketi üreticiden faturasız aldığı domatesi başka bir tarım şirketinden yurtdışına satılmak üzere alınmış gibi faturalandırıyor,
4.Türkiyeden çıkış yani alıcı şirkete mal teslimi sorunsuz,
5.Ne üretici ne de ben Devlete 1 kuruş vergi vermiyoruz,faaliyetimizi de bildirmiyoruz,

Şimdi bu iş benim için sıkıntı yaratırmı?Anladığım kadarıyla Türkiyede bir şirket benim bulduğum domatesleri kendisi ihracat kapsamında satmış gibi fatura düzenliyerek yine Türkiyedeki gümrük/nakliye şirketine teslim ediyor.

Hayali ihracat kapsamında değerlendirilemez çünkü HAYALİ değil.

Şimdi bu domatese fatura kesen şirket ihracat yaptığı için Devletten geri ödeme alıyormu?

Başınızı ağrıttım ama ben özel bir şirkette ( sağlık ve sosyal hizmetler ) çalışıyorum bu işe de sırf meraktan başladım.Kazanç olarak güzel olduğu için devam ediyorum ama artık kurumsallaşmak lazım diye düşünüyorum.

önerileriniz?
netekim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 05:47
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design