Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-07-2008, 01:11   #5 (permalink)
NI-MH
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Airsoft Silah İthal Etmek

Merhaba, http://www.gumrukforum.com/forum/TSE-Belgesi-t-359-3.html
Buradaki konuyu okudum, kargo hariç değeri 120$ olan bir airsoft getirtmek istiyorum, konudaki kişi her hangi bir vergi ödemeden airsoftunu gümrükten alabilmiş.
Ama diğer konulara baktığımda da kesinlikle imkansız, hatta uçakla bile sokmuyorlar gibi yanıtlar görüyorum, fakat arkadaşım amerikadan gelirken sorunsuz bir şekilde yanında airsoft getirebildi ve havalanı airsoft silahları için herhangi bir prosedür olmadığını söyledi, aynı şekilde dubaiden 30 liralık bir airsoft kendim getirmiştim. Fakat bunların oyuncak olduğu çok açık şekilde belli, çünkü gövdeleri plastikten yapılmış ve sadece kırılabilecek parçalar metal.
Benim anlamadığım, değeri 100 euro altında ise
"2- GÜMRÜK BOYUTU
İLGİLİ ÜRÜN İÇİN GTİP
9303.30.00.00.00
1- BAZI PATLAYICI MADDELER, ATEŞLİ SİLAHLAR, BIÇAKLAR VE BENZERİ ALETLERİN İTHALİNE İLİŞKİN TEBLİĞ İTHALAT : (2008/ 11)  KAPSAMINDA ÖN İZNE TABİDİR. (BUNUN İÇİN PROFRMA FATURA, KATALOG, BİLGİ, NOTER TASDİKLİ AÇIKLAMALAR, VALİLİK UST YAZISI, İL EMNİYETİNDEN ATEŞLİ SİLAHLA RUHSAT BOLUMU, ORADAN DA İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI )

2- ÖTV %20, KDV %18 G.V %3,2"
Bu prosedürlere tabi tutulacak mı?

Ayrıca spor ya da hedef tüfeği sayılmasının tek nedeni görüntüsü mü? Japonyadan gelen airsoftlar 0.98 joule yani insan gözüne zarar verebilecek enerjinin altında üretilir ve kullanılan malzemeler içine ateşli silah saklanamayacak ya da mekanizmasının değiştirilmesine imkan vermiyecek şekilde seçilir. (kurusıkılar gibi değiştirilmeleri imkansız)
Yani enerji sınırlaması, çalışma mekanizması ve ortaya çıkarabileceği enerjisine göre bir kategorileme yok mudur? Tüfeğe benziyorsa tüfektir mantığı ile mi kategorilendiriliyor?
Airsoftların oyuncak olarak kabul edilmesi ve 100 euro altındaki modellerin her hangi bir belge istemeden gümrükten geçmesi gerekmez mi? "Tüfek" olarak kabul edilen kategorilere bir tek görüntüsü benziyor, ama malzeme plastik, enerjisi çok çok daha düşük, kurusıkı bile sayılamıyor.
Airsoft hedef atışı için üretilmiyor, sporu esnasında kullanılması için üretiliyor. Paintball sporunun daha gerçekci gözüken markerler ile yapılmasına benzetebiliriz.
Airsoft konusunda amerikada oluğu gibi ayrı bir kategori açılmalı, Örneğin amerikaya airsoftun girmesi için kesinlikle ucu turuncuya boyanmış olması gerekiyor ve silahın atış gücünün belirli bir joule altında olması gerekiyor.
Airsoftlar konusunun açıklığa kavuşturulması için ne yapılması gerekir?
Dilekçe yazılması gibi işleyen bir yöntem ne uygulamamız gerekir?
NI-MH isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 12:51
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design