Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-07-2008, 17:47   #1 (permalink)
coolman
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jun 2008
Mesajlar: 276
Teşekkür: 1
7 Mesajda 7 kere teşekkür edildi
Tevkil ve Vekaletname


10.07.2008 / 17224

Müsteşarlığımıza intikal eden olaylarda, bir gümrük müşavirinin eşya sahibinden almış olduğu vekaletnamede kayıtlı tevkil yetkisi bulunması halinde bir yetkiye dayanarak başka bir gümrük müşavirini yükümlü adına vekil tayin etmesi neticesinde bu vekaletnamenin geçerli olup olmadığı hususunda gümrük idareleri arasında farklı uygulamalar yapıldığı, ayrıca eşya sahiplerince gümrük müşavirleri için düzenlenen vekaletnamelerde firmadaki gümrük müşavirleri ile gümrük müşavir yardımcılarının sık sık değişmesi firmalara yeni katılan gümrük müşavirleri ile müşavir yardımcılarının vekaletnamelerde bulunmaması nedeniyle ve vekaletnamelerin yenilenmesinin firmalara ekonomik anlamda yük getirmesi nedeniyle vekaletnamelerde gümrük müşavirliği firmasının isminin yer almasının yeterli olacağı ifade edilerek sorunun çözümü talep edilmektedir.

Bilindiği üzere 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 225/1 inci maddesi uyarınca eşyanın gümrükçe onaylanmış bir işlem veya kullanıma tabi tutulmasına ilişkin faaliyetler, anılan Kanunun 5 inci maddesi çerçevesince, sahipleri ile bunların adına hareket edenler tarafından doğrudan temsil yoluyla veya gümrük müşavirleri tarafından dolaylı temsil yoluyla takip edilip sonuçlandırılmaktadır.

Yine anılan Kanunun 10 uncu maddesinde “Gümrük Müsteşarlığı, gümrük mevzuatının doğru olarak uygulanması için gerekli gördüğü bütün önlemleri alır..” hükmüne yer verilmiştir.

Gümrük Yönetmeliğinin 696 ncı maddesinde gümrük işlemlerinde dolaylı temsil yoluyla iş takibinin sadece eşya sahibince verilmiş noter tasdiki vekaletnameyi haiz gümrük müşavirleri eliyle yapılması öngörülmüştür.

4458 sayılı Gümrük Kanununda dolayı temsille öngörülen esaslar açısından eşya sahibince verilmiş olan vekaletnamelerde tevkil yetkisi bulunsa dahi vekaletnamede adı geçen gümrük müşavirinin vekalet yetkisini başka bir gümrük müşavirine vekalet yoluyla devretmesi uygun bulunmamaktadır.

Diğer taraftan vekaletnamelerde bulunması gereken hususlar Gümrük Yönetmeliğinin 696 ncı maddesinde belirtilmiş olup, vekaletnamelerde yetkilendirilen gümrük müşavirinin ismen yer alması gerekmektedir.

Dolayısıyla gümrük müşaviri ismi yer almayan vekaletnamelerin kabul edilmesi belirtilen hükümler uyarınca mümkün değildir.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

S.Umman HAMİDOĞULLARI

Müsteşar a.

Gümrükler Genel Müdür V.
__________________
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ
coolman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 02:03
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design