Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-10-2007, 13:18   #6 (permalink)
SuperModerator
ziyaretçi

Standart RE: yeni mezun

Sibel hanım merhaba,
Ben de 2003 Yılında İstanbul Üniversitesi S.B.M.Y.O. Dış Ticaret & Avrupa birliği bölümünden mezun oldum.
Bilgisayar konusuna yatkın olduğum için ve gümrük ile ilgili iş yapmak istemediğim için bilgisayar sektörüne geçtim.
4 yıldır çalışmaktayım.
Size tavsiyem bu kadar karamsar olmayın. Ben 2002 de 1nci sınıf stajımı yaparken Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden İthalat- İhracat bölümünde okuyan bir bayan da benimle aynı yerde staj yapmıştı.
Stajda hiçbirşey öğretilmediği gibi, stajer arkadaşın da gayreti pek yoktu.
Siz de galiba anladığım kadarıyla siz de Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden İthalat- İhracat bölümünden mezun oldunuz.
Moralinizi bozmayın ve biraz bilgi birikimi yapın. Bu size iş hayatında çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
Yanlış anlamazsanız size üniversite sıralarında iken bir hocamızın sözlerini burada sizinle paylaşmak isterim.
"Üniversite mezunları neden işsiz kalır , iş bulamaz biliyor musunuz derdi. Üniversite mezunları iş beğenmedikleri için işsiz kalırlar veya iş bulamama gibi durumlarla karşılaşırlar demişti."
Sizin durumunuz bu şekildedir diye hatırlatmak istemedim. Kesinlikle yanlış anlamayın. İnşallah idealinizdeki işi , firmayı bulur ve yeni iş hayatınıza en kısa zamanda başlarsınız.
İmkanınız varsa gümrük , dış ticaret vb. konularla ilgili gerek resmi gerek özel firmaların web siteleri ve kitap, vb. kaynaklardan faydalı bilgileri edinerek birtakım püf noktaları ve detayları öğrenmeye çalışırsanız çok güzel iş fırsatlarını kendiniz yaratabilir veya karşınıza fırsatlar çıkar.
Son olarak hazin ama bir gerçeği sizinle paylaşmak isterim.

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü mezunu bir arkadaşım var. Gümrük Müsteşarlığında çalışmak için başvurduğunda bölüm'den kaynaklı (diploma vs. nin geçerli olmadığı gerekçesi ile) işe alamayacaklarını bildirmişler.
O yüzden size diyorum ki moralinizi bozmayın bu ülkede Boğaziçi mezunları bile hakettikleri iş ve kariyer ortamını bulamayabiliyorlar.
  Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 08:30
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design