Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-07-2008, 11:47   #8 (permalink)
serkans
Üye
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 54
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: Gümrük müşavir yardımcılığı


BUNU DA OKUMANI TAVSİYE EDERİM GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ, YARDIMCILIĞI

Geleceğin Gümrük İdareleri ve Gümrük Müşavirleri konulu, 19/8/2006 tarihinde İGMD tarafından organize edilen, Sayın Devlet Bakanımız Kürşat TÜZMEN’in açılış konuşmasını yaptığı toplantıya izleyici olarak katıldım.

Gümrük Müsteşarlığı ve bağlı kuruluşların yöneticileri ve gümrük işlemlerini takip ve sonuçlandırma hizmeti ile Gümrük Dış Ticaret konusunda firmalara Müşavirlik hizmeti veren Gümrük Müşavirliği firmaları sahibi ve çalışanı, Gümrük çalışma arkadaşlarının bir araya bu derece kapsamlı olarak geldiği ilk toplantı olması dikkat çekicidir.

İHRACATA ÖNEM VERİLMESİ

Sayın Devlet Bakanımız konuşmasında İHRACATIN kurtuluş olduğunu, İhracata dayalı büyüme politikası olduğu, Gümrük işlem hızının AB standartlarının üzerine çıktığı Gümrük işlemlerinin %85 inin 24 saatte tamamlandığı, Elektronik imza ilk kez gümrüklerde kullanıldığı vurgulanmıştır.

Dünya ülkelerinin önlem politikalarına bağlı olarak EŞYANIN ÇIKIŞ NOKTASINDA KONTROLÜ’NÜN önem kazanacağı, İthalat işleminde kontrol sisteminin, ihracat sırasında birçok formalitenin yapılacağı için azalacağı, formalitelerin çıkış sırasında yapılması ile, olabildiğince az müdahale, hız kazanmış bir ticareti getireceği belirtilmektedir.


GÜMRÜK İŞLEM TAKİP HİZMETİMİ – MÜŞAVİRLİK Mİ?

Konuşmalar sırasında Gümrük Müşavirliği hizmeti veren şirketlerin, hizmet verilen firmalara Mali Müşavir ve Hukuk Müşaviri gibi her zaman firma sahibinin yanında olması gereken bir olgu olması gerektiği ifade edilmektedir. Her zaman gönülden talep edilen de bu olmalıdır.

En az İki Gümrük Müşavirinin bir araya gelerek kurduğu GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ Firmasının hizmet verdiği İthalatçı İhracatçı Firma ve kuruluş sayısı, hizmet verilmesi sırasında muhatap olunan Gümrük Müdürlükleri sayısı dikkate alındığında, Gümrük Kanununda, Yönetmeliğinde var olan iş takip edecek kişiler kavramına uyulamamasına neden olunmaktadır. 16 Gümrük Müdürlüğü olan İstanbul da hizmet veren Gümrük Müşaviri Firmasının her Gümrük Müdürlüğü için bir müşavir veya yardımcı istihdamı sağlaması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Asgari 2 Gümrük Müşaviri tarafından kurulmuş Müşavirlik hizmetinin iş takibi işlem sonuçlandırması dışında Unvanlarında bulunan Müşavirlik Hizmetini bu kişiler nasıl verebilecektir?

MÜŞAVİR VE MÜŞAVİR YARDIMCISI AZLIĞI

Gümrük Müşavirinin hizmet vermesi yönetmelik ve kanunda belirtilmiş şekilde yeterli sayıda Müşavir ve Müşavir Yardımcısı gerekli olacaktır. Karşımıza Müşavir ve Müşavir Yardımcısı azlığı ortaya çıkmaktadır.

Müşavir Yardımcılarından açılacak sınavla Müşavir olabilme, Gümrük Memurluğundan ayrılıp müşavir olabilecek kişilerin şartları da bellidir.

Son dönemlerde okulu olan bir sektör kavramı ile Dış Ticaret Gümrük konusunda eğitim veren okuldan mezun olanların STAJLARINI gümrüklerde yapmasına olanak verilebilmesi için yasal düzenleme yapılabilmelidir.

2 yıllık ve veya 4 yıllık okullardan mezun olarak Gümrük Müşavirleri yanında staj yaparak kişilere Müşavir yardımcısı sınavına girebilme imkânı verilebilmelidir. 4 yıllık okul mezunu çalışması yapana örneğin 1 yıl sonunda Müşavir Yardımcısı sınav hakkı verilebilmesi, 2 yıllık olana da 2 veya fazlası yıl çalışması sonrası Müşavir yardımcısı sınav hakkı sağlanabilmesi düşünülebilir mi?
serkans isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 06:49
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design