Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-10-2007, 16:57   #3 (permalink)
basarcebi
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
basarcebi - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: transit ticaret hakkında yardım lütfen

merhaba;

işim gereği sık sık transit ticaret yapıyorum.Serbest bölgede ve ayrıca yurt içinde firmamız var.ithal ettiğimiz ürünlerimiz ile ilgili damping ve ötv bulunmakta.ötv'yi devletten almakta zorluk çekiyoruz damping ise ayrı bi sorun.sağolsunlar yurt içindeki rakiplerimizin serbestçe fiyatları ve damping sayesinde yollarına devam ediyorlar,her neyse;

Ben eşyalarımı gümrüklü antrepoda tutuyorum ve yurt içindeki firmamız dahilinde transit ticaret işlemini gerçekleştiriyorum.

serbest bölgedeki depomuzdan da transit ticaret işlemi yapabiliyorum.

yapmanız gereken sırasıylla;

Invoice'ı yurt dısından isteyin
Kar fiyatlarını ekleyerek Türkçe faturanızı kesin
Transit ticaret formu düzenleyerek bankadan bu formu onaylatın
( bazı bankalar para alıyor bu işten,biz vakıfbanka para vermiyoruz ama bize özel bi muafiyetmi bilemiyorum,emin değilim.ama en az 100 ytl fiyatı var )
ilgili gümrüğe giderek transit beyannamesini yazın ihracat rejimi TREX olacak.
Transit ticaret beyannamesini yazarken dikkat edilmesi gereken konu kıymetin türkçe fatura üzerinden yazılmasıdır
beyanname ekinde yabancı fatura,türkçe fatura,transit ticaret formu olmalı
gümrüklerle ilgili hiç bi sorun yaşamıyosunuz,en önemlisi transit ticaret formunu bankadan düzenlemenizdir.
gümrük saymanlı müdürlüğüne yatırmış olduğunuz ötv kdv vergi damping vs.vs. ödemelerini yapıyosunuz,ya da teminat mektubu hazırlıyosunuz.daha sonra bu paranızı gümrükten geri alıyosunuz.

yani kısacası transit ticaret işlemi sorun çıkarmayan bir işlem,kolayca işlerinizi halledebilirsiniz.

daha ayrıntılı bilgi isterseniz;
Yeke Denizcilik A.Ş
Başar Çebi
basarcebi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 13:32
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design