Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-08-2008, 21:36   #6 (permalink)
KGMYK
Üye
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
Mesajlar: 89
Teşekkür: 0
1 Mesajda 1 kere teşekkür edildi
Standart RE: Avrupa ya ihracat


Merhaba,

İster Avrupa Birliğine olsun , İster EFTA ülkelerine olsun isterse , Uzak doğu ve Orta asya ülkelerine olsun,yapacağınız ihracat işlemleri ile ilgili temel prosüdür aynı olup , yalnızca bazı mevzuat farklılıkları vardır.

İhracatçı olabilmek için;

Faaliyet alanınız itibariyle İhracatçı Birliklerine Üye olmanız gerekmekte olup ; Arkadaşlarının yukarıda da belirtiği üzere Giriş aidatı (200.-YTL) ve her ihracat işlemlerinde , İhracatçı birliğine (Bedelli İhracatlarda) tarafından tasdik ettirdiğiniz her bir beyannamenin FOB Kıymeti üzerinden %01 (Binde 1) oranında nispi aidat ödemeniz gerekmektedir.

Ayrıca ,

Teslim şekline göre Nakliye ve Sigorta masrafları sizin cebinizden çıkmayabilir, Bu tamamen sizin Alıcı firma ile yapacağınız anlaşmalara bağlı (FOB teslim , CIF teslim vs.)

Gümrük Kanunu Gümrük işlemlerinizin şirketi temsil eden kişilerce yapılmasına olanak tanıyor. Şirket evraklarınızın ile ilgili Gümrük İdaresine gidin , Bilge Kullanıcı Kodu ve şifresi alın ,İhracat Beyannamelerinizi kendinizde yapabilir,Gümrük Müşavirliği masraflarıda ödemezsiniz.

Beyannamenin Noter veya YMM tasdiğine gelince , Zaten sizde bir asıl nüsha olacak,işlemlerinizi bununla yapabilirsiniz.Eğer eşyaları imalatçı veya tedarikçi firmadan ihraç kayıtlı almış iseniz , söz konusu firmanın Vergi Dairesinde işlemleri için bu firmaya Noter tasdikli veya YMM onaylı bir suretini vermeniz gerekecektir.
KGMYK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 07:32
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design