Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-08-2008, 15:55   #7 (permalink)
commer
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Mesajlar: 562
Teşekkür: 0
19 Mesajda 37 kere teşekkür edildi
Standart RE: odeme sekli


Alıntı:
rkcolak´isimli üyeden Alıntı
biz rusyadan limandan yukleme yapip,gemi turkiyedeki anlastigimiz limana yanastigi zaman akratifimizin acilmis olacak. tr deki limandan sonraki butun gumruk islemeleri onlara ait olacak sekilde bir anlasma yapmak istiyoruz. garanti bi anlasma yapmak istiyoruz. duydugum kadari ile acreditif te turkiye icindeki iki banka arasinda olmadigini duydum. bu acreditifin bir kisminin rusyadaki bankaya gitmesini bir kismininda turkiyedeki bir bankada yatmasini istiyorus. nasil bir anlasma yolu izlememiz lazim.

Devredilebilir akreditif veya bölünebilir akreditif ile yapmanız mümkün olabilir. Aşağıda işleyiş şekllerini inceleyiniz, size uygun olanı kullanabilirsiniz, Bankanızla görüşün yardımcı olacaklardır.


Devredilebilir akreditif

Devredilebilir akreditifde, lehine bir akreditif açılan bir ihracatçı kendi ülkesindeki üçüncü bir şahsa yani akreditifte adı geçenden başka ikinci ya da daha fazla ihracatçıya akreditifi devredebilir.
Devirde ilk akreditifdeki esas şartlar değiştirilmemekte sadece miktar, mal fıyatı, akreditif vadesi ve son tarihi tarafların kabulü ile değiştirilmektedir.
Akreditifin ilk lehdarı, ikinci lehdarın faturalanndan eksik olan kısımları kendi faturalanyla tamamlar ve akreditifin bu kısmını alabilir. Akreditif amiri ile lehdarın ve devredilen üçüncü şahsın adları birbirine ve şartların da yeni lehtara banka tarafından bildirilmesi gerekir. Akreditif devrolunca, birinci lehdar alıcı durumuna gelmiş olur. Bu sebeple banka, birinci lehdarı alıcı olarak göstererek ikinci lehdar için yeni bir akreditif açar.
Bu tür akreditifler sadece bir kez devredilebilirler.İkinci lehdar tekrar üçüncü bir lehdara açılan akreditifi devredemez. Sadece gayrı kabili rücu akreditifler devredilebilir.
Devredilebilir akreditifler aynı zamanda nakledilebilir akreditif hükmünü taşımaktadır.
İthal edilecek olan malın, ihracatçı tarafından doğrudan sağlanmasına imkan olmayan durumlarda kullanılan ve başka bir ülkeye transferi mümkün olan akreditife nakledilebilir akreditif denmektedir.


Bölünebilir akreditif

Devredilir akreditifler kısımlara bölünerek çeşitli ihracatçılara Bölünebılır Akredıtıf devredilebilirler.İthalatçının dışardan satın almak istediği mallan tek bir firma sağlayamıyorsa, bölünebilir akreditif açılarak çeşitli firmalarla ticaret yürütülebilir.
İthalatçı fırma yabancı ülkedeki bir tek firma veya temsilcisi lehine akreditifi açtırarak zamandan ve masraftan tasarruf etmiş olur.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 18:58
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design