Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07-08-2008, 20:59   #1 (permalink)
cgdms
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 677
Teşekkür: 1
18 Mesajda 19 kere teşekkür edildi
Standart Fikri ve sınai mülkiyet hakları


Fikri Mülkiyet Hakları
Soru : Fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin sınır önlemleri nelerdir?


Cevap : Gümrük Kanununun 57 nci maddesi çerçevesinde marka, coğrafi işaret, endüstriyel tasarım hakları ile Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamına giren haklarla ilgili olarak, hak sahibinin yetkilerine tecavüz eder mahiyetteki eşyanın gümrük işlemleri; hak sahibinin veya temsilcisinin talebi üzerine veya söz konusu eşyanın sahte markalı ya da telif hakkına tabi taklit mal tarifine uyduğuna ilişkin açık deliller olması halinde, re’sen gümrük idareleri tarafından durdurulur. Durdurma kararı ithalatçıya veya hak sahibine veya temsilcisine bildirilir.


Soru : Fikri Mülkiyet Haklarının Korunmasına ilişkin başvurular nasıl yapılmaktadır?

Cevap : Bu kapsamdaki başvurular Gümrük Yönetmeliğinin 19 no.lu ekinde yer alan form ile Gümrük Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuruların geçerlilik süresi 30 gündür. Muhtemel bir hak tecavüzünün önlenmesi amacıyla gümrük idarelerinin müteyakkız olmasını talep eden ve bir süre ile sınırlı olmayan genel mahiyetteki başvuru dilekçeleri değerlendirmeye alınmamaktadır.

Soru : Hangi eşyaya fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin sınır önlemleri uygulanmaz?

Cevap : Yolcu beraberinde getirilen zati ve hediyelik eşya ile posta kolileri ile gönderilen ticari mahiyette olmayan eşya için fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin sınır önlemleri uygulanmamaktadır. Ancak posta gönderilerinin veya yolcuların beraberinde bulunan eşyanın, ticari miktar ve mahiyette olması, süreklilik arz etmesi, şahsi, ailevi veya hediyelik eşya niteliğinde olmaması veya posta gönderileri için karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılması hallerinden birisinin söz konusu olması durumunda, fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin önlemlerden muaf tutulmamakta olup, bu kapsamdaki eşyanın 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda sayılan fiillere temas ettiğinin anlaşılması halinde bu Kanun hükümler ayrıca uygulanmaktadır
cgdms isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 08:52
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design