Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-08-2008, 06:36   #8 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 491
Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: odeme sekli


Merhaba rkcolak.Öncelikle geminin türk limanına varmasına müteakiben tüm masrafların alıcıya yani ithalatçıya ait olmasını istiyorsunuz.FOB Teslim Şekli aşağıdaki gibidir.
FOB TESLİM ŞEKLİ: Deniz taşımacılığında kullanılır. Satıcı, malları alıcı tarafından ismi belirtilen sevk limanında alıcının belirttiği zamanda ve yine alıcı tarafından ismi verilen geminin küpeştesini aştığı anda teslim yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılır. Bu yer ve zamandan sonraki Navlun, Riziko ve tüm masraflar Alıcıya aittir.
Satıcı, malların yüklendiğini tüm detayları ile birlikte alıcıya bildirmelidir. Alıcının sorumluluğu ise, belirtilen yükleme limanından taşınması için, masraflar kendisine ait olmak üzere taşıma sözleşmesi akdetmek ve malın gemide teslim edildiği andan itibaren; malın varış noktasına ulaşıncaya kadar geçen süre içerisinde mala ilişkin her türlü kayıp ve hasarı üstlenmektir.

Navlun faturasında teslim şeklinin FOB olarak gösterilmesi yukarıda izah edilen anlamı taşır.Teslim Şeklinden sonra Akreditifli Ödeme Şekline gelince;Bankalarca,Türkiye dışındaki bir ülkeden diğer bir üçüncü ülkeye kendi ihtiyaçları için mal ithalatı yapacak yurt içinde veya dışındaki firmalar lehine bankacılık teamüllerine göre bedelleri kendi kaynaklarından veya firmaların Döviz Tevdiat Hesaplarından(DTH) karşılanmak üzere üçüncü ülkelerdeki bankalar nezdinde akreditif açılabilir.Açılan bu akreditifler kapsamında yapılan ödemelerle ilgili olarak kambiyo taahhüdü doğmaz.
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 10:26
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design