Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16-08-2008, 11:00   #1 (permalink)
berbes
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Beyanname ve vergi oranları

Merhabalar
Ben Çinden ayda 4-5 defa 5-6 kg lık paketler halinde ürün getirtiyorum..Paketlerde örnek verirsem 6 gömlek-4 t-shirt -2 ceket vs..bunun gibi değişken tekstil ürünleri oluyor..Şimdiye kadar paketler adresime devamlı teslim ediliyordu ptt tarafından..Yanlız son iki paketimde artık ptt gümrüğüne teslim edilmiş..
Paketlerimi almaya gittiğimde bana bunun içinde 12 adet gömlek var bu yüzden vergisi var ödeyeceksiniz dendi ve % 10 vergi talep edildi bende ödedim..
Yanlız ptt görevlisi bana bu işi yapacaksan beyanname olayını hallet ondan sonra istersen tırla getir dedi..
Şimdi benim yapmak istediğimi anlatayım..Bilgili bir arkadaşta yapmam gerekenleri söylerse çok sevinirm..Çünkü burda birkaç gümrük müşaviri ile görüştüm hiç ilgilenmediler

1-Çin den maximum 15-20 kg lık paketlerle içeriği gömlek t-shirt şort pantolon ceket vs hazır giyim ürünleri olan paketler getirtmek istiyorum ayda 4 sefer falan..
2-Paketlerin içerisindeki ürün sayısı sanırım 40-50 arası olacaktır..
3-Öyle konteynır tır falan gibi yüklü miktarlarla işim yok benİM..Maksimum 20kg yani 40-50 parça hazır giyim..

Şimdi bu durumda artık 5 kg luk paketlerim bile gümrüğe takıldığına göre 20 kg luk paketim mutlaka takılacaktır..
Bu işi devamlı yapacağım içinde korkulu rüya görmek istemiyorum
Yasal olarak ne yapmam gerekir
Ptt görevlisi örnek vermem gerekirse bana gömlek için 15 ytl den hesap yapılır %10 vergi ödersin dedi..
Ama herkes ayrı birşey söylüyor..
Lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz..Bir türlü bu konuda net bir cevap alamadım..
İthalat belgesi alacak ve kota alacak bir durumum yok..
Bu şartlarda ne yapmamı önerirsiniz..
Tek bilgi alacağım yer bu forum kaldı.
Saygılar
berbes isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 16:04
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design