Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-08-2008, 18:11   #1 (permalink)
avangerx
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Bedelsiz Arac getirimi icin Aracimin CIF bedelini nasil bulurum (acil yardim)

Herkese iyi gunler. Oncelikle tum uzaman arkadaslara verdiginiz degerli bililer icin cok cok tesekkur ederim gercekten hicbir yerde bulamadigim bilgilere sayenizde ulastim. Gelelim soruma; 2007 Model Hyundai Sonata marka bir aracim var. Turkiyeye sene sonunda kesin donus yapacagim ve aracimi da getirmek istiyorum. Aracimin motor hacmi 3.3 V6 silindir ve benzinli 237 HP beygir gucu var. Vergi dilimi olarak 2000cc yi gectigi icin %84 olarak hesaplanacak bunu forumlardan biliyorum (hesaplama sekli olarak ta Özel Tüketim Vergisi=CIF Bedeli x Özel Tüketim Vergisi Oranı + Katma Değer Vergisi =(CIF Bedeli + Özel Tüketim Vergisi) x KDV Oranı ile odemem gereken vergi hesaplanacak). hesaplamanin nasil yapilacagini da bir cok uzman arkadasimiz zaten forumlarda ilgili konus basligi altinda yayinlamis. Fakat aracimin CIF degerinin ne oldugunu bilmiyorum. Turkiyeye kisisel esyalarimi getirecek tasima sirketinin kendi gumruk komisyoncusuyla da konustum bana Yetkili Gumruk dairelerin de araclarin CIF degeri icin liste oldugunu ve oradan bakilacagini soyledi ama kendisi bedelsiz araba getirme konusunda cok bilgili degil ve CIF degerinin ne oldugunu da bilmedigini soyledi. Acaba forumu takip eden uzman arkadaslardan birisi 2007 model Hyundai Sonata 3.3 V6 nin CIF degerini bulabilirmi? Aracimin ABD satis fiyati yaklasik 15 bin $ civarinda. Simdiden yardimlariniz icin cok tesekkur eder herkese iyi calismalar dilerim.

Ek olarak CIF degeri nedir? Neye gore belirlenir? Ornegin aracin TR deki ithalatcisinin 2007 yilinda ki degeri mi yoksa benim aldigim deger uzerinden mi?
avangerx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 07:28
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design