Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09-09-2008, 15:53   #3 (permalink)
spoke27
Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 3
Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: ihracata KDV  ve diğer masraflar ne oluyor?


Alıntı:
egoreci´isimli üyeden Alıntı
Merhabalar,
Sorunuzdan anladığım kadarıyla ham madde alıp kendiniz yeni bir ürün haline getirip ihraç edeceksiniz. Bu durumda malın imalatçısı olacağınızdan gümrük beyannamesinde imalatçı olarak siz beyan edileceksiniz.Bu sebeple de;
  a) Gümrük beyannameli mal ihracında
- Gümrük beyannamesi (aslı veya noter, gümrük idaresi ya da yeminli mali müşavirce onaylı örneği).
- Satış faturalarının fotokopisi veya listesi
- İhracatın gerçekleştiği döneme ilişkin olarak indirilecek katma değer vergisi listesi ile ihraç edilen malın bünyesine giren vergi miktarına ilişkin hesaplamaları gösterir tabloyu vergi dairenize sunmalısınız.
    İadenin yapılabilmesi için ihracatın gerçekleşmesi ve 84 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (I/1.1.3.v) bölümünde sayılan belgelerin vergi dairesine ibraz edilmesi yeterlidir. Buna göre mükellefler ihraç kaydıyla teslimlerden doğan iadeleri için ihracatın gerçekleştiği dönemde iade talep dilekçesi ve gerekli belgelerle birlikte vergi dairesine başvuracaklar, yapılacak değerlendirmeden sonra iade talepleri bu dönem beyannamesi dışında gerçekleştirilecektir.
   İhracat sırasında düzenleyeceğiniz Türkçe Fatura'yı KDV'siz kesmeniz gerekmektedir.
tam mansı ile imaltcı olmasam bile diyelimki burada aldığım bir malı yurt dışına satmaya kalktım burada alırken odediğim kdv miktarı olacak değilmi sonra ben bunu yurt dışına satarken uzerine belli bir kdv ekleyemeiyeceğime gore bunun telefisi nasıl olacak. yani cok basit düzeyde anlatırsanız sevinirim ? yani devlet bunu bana geri oduyormu odemiyormu ogrenme istediğim konu bu ?
spoke27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 08:30
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design