Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-09-2008, 04:58   #1 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYIN

Merhabalar.

Forumda Arama yapmaya üşenip bu konularda tekrar tekrar soru soranlar veya şimdi bile sormak üzere olanlara;

Neden "Sakın bunu açıp Okumayın" diye bir başlık atarak konu açtığımı açıklayayım.Eminim ki sırf bu başlık ilgi ve merak uyandıracağı için yüzlerce kişi tarafından açılıp okunacaktır.

Malumunuz olduğu üzere gerek yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle gerekse diğer yollarla yurt dışından yakınlarına,akrabalarına hediyelik eşya göndermek isteyenler,Hediyelik eşya için İnternetten sipariş verenler,Gümrük Muafiyetinin nasıl ve hangi şartlarda uygulandığını soranlar,Muafiyetin limitleri,eşyaların miktar ve mahiyetleri hakkında sorulan sorular bugünlerde artmaya başladığı için ve forumda hiç bir arama yapılmadan sorulduğu için böyle bir başlık atma gereği duydum.

Bilindiği gibi tüm bu konularda forumda yüzlerce bilgi olmasına rağmen forum kullanıcıları tarafından bunları açıp okumak yerine yeniden sorulması tercih edilmektedir.İşte belki bu şekilde bir başlık atmak soru soracakların dikkatini çeker de neymiş diye bir açıp bakarlar.

Bu konularla ilgili mevzuat dilini kullanmadan zira mevzuat diliyle anlatınca "Bir şey anlamadım." diyorlar. Bu yüzden tamamen sokaktaki vatandaşımızın anlayacağı basit,sade ve anlaşılır bir dille,soru ve cevap yöntemini kullanılarak açıklamayı gerekli gördüm.Belirttiğim gibi mevzuat dilini kullanmayacağım.Hayali olarak verdiğim isimlerle konuşacağım.Amacım tamamen bu konuların daha iyi anlaşılabilmesidir.

NOT:Aşağıda yapacağım açıklamalar tamamen gümrük mevzuatı dahilinde olup,merak edene bunun Genelgesini,Tasarruflu yazısını,Tebliğini, v.s. ni verebilirim.
Ayrıca yasal olmayan yollara başvurmuş,veya gümrük personelinin yoğun olan iş yükünü fırsat bilerek eşyasını bir şekilde gümrükten geçirmiş veya gümrük personeli işlerinin yoğunluğundan dolayı eşyayı kontrol etme imkanı bulamadığından eşyasını gümrüksüz geçirebilmiş kişiler."Ya bunlar da neymiş.Ben şu kadar eşyayı gümrüksüz geçirttim veya bu kadar eşyayı hiç bir sorun çıkmadan geçirttim."şeklinde yorum yapmadan önce şunu çok iyi bilmeleri gerekiyor Çekirge bir şıçrar,İki sıçrar......

Yönetici Serhat (Bundan böyle YS olarak anılacaktır.),Yurtdışında ikamet eden Ali Beyle görüşüyor;

YS: Merhaba Ali bey.Ramazan Bayramı da yaklaştığı için Kardeşiniz Osman,yeğeniniz Murat ,oğlunuz Hüseyin v.s.ye hediyelik eşya mı göndermek istiyorsunuz.?

ALİ BEY:Evet doğrudur.

YS:Gönderin Ali bey.Çünkü Ramazan bayramından bir ay önceki ve bir ay sonraki sürelerde gönderilen 300 Euro kıymetindeki eşya gümrükten muaftır.Şu anda tüm gümrüklerde bu muafiyet uygulanıyor.

ALİ BEY: Peki ben 300 Euro kıymetinde 2000 tane kalem gönderebilirmiyim.?

YS: Sakın ha.Çünkü 2000 Adet Kalem miktar itibariyle ticaridir.Bu şekilde gönderirseniz ğümrüğe takılır.Başınız ağırır.

ALİ BEY:Peki bu 300 Euro olayını nasıl ayarlamam gerekiyor.

YS: Her eşyadan birer adet olsun toplamda 300 Euro yu geçmesin.

ALİ BEY: Teşekkürler.

Bir başkası ile;Ersin Bey'le YS görüşüyor;

YS: Ersin bey Merhabalar.Nerede ikamet ediyorsunuz?
ERSİN BEY: Merhabalar.İstanbul Bağcılarda oturuyorum.
YS:Sanırım evinizdeki İnternetten yurt dışından 300 Euro değerinde eşya siparişi vermişsiniz.

ERSİN BEY: Evet doğrudur.Hani bugünlerde Ramazan Bayramı dolayısıya gümrüklerde 300 Euro luk Hediyelik eşyaya muafiyet uygulanıyor ya işte bizimki de o hesap bizde bu muafiyetten yararlanalım dedik ve İnternetten siparişi verdim.

YS:Çok yanlış.Çünkü Bayram dolayısıyla 300 euroluk Hediyelik Eşya muafiyetinin uygulanabilmesi için karşılığında alıcı tarafından her hangi bir ödeme yapılmamış olması gerekiyor.İnternet aracılığı ile alış veriş sitelerinden satın alınan eşyanın bu 300 Euroluk muafiyetten yararlanması mümkün bulunmamaktadır.

ERSİN BEY: O zaman ben bu siparişi iptal edeyim.Almanya da oturan abim var ona söylesem,bu 300 euro değerindeki eşyayı o Almanyada satın alıp bize gönderirse 300 euroluk gümrük muafiyetinden yararlanabilirmiyiz.?

YS: İşte şimdi oldu.Bu durumda sorunsuz bir şekilde 300 euroluk Hediyelik Eşya muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

ERSİN BEY: Bir şey daha sormak istiyorum.Bu 300 Euroluk muafiyet sadece Bayram'a kadar mı uygulanacak?

YS: Hayır Bayramdan bir ay sonrasına kadar bu 300 Eoroluk Hediyelik Eşya muafiyeti devam edecektir. 

Bir başkası ile;Kemal Beyle,YS görüşüyor.

KEMAL BEY: Ben bir şey öğrenmek istiyorum?
YS : Buyrun.!
KEMAL BEY: Bu İnternet yoluyla alış veriş yaptık diye kıymeti ne kadar olursa olsun hiç mi gümrük muafiyeti uygulanmıyor.
YS: İnternet aracılığı ile alış veriş sitelerinden satın alınarak karşılığı ödenen eşyada sadece kıymeti 100 Euro olan eşya için gümrük muafiyeti uygulanmaktadır.Tabi ticari miktar arz etmemek koşuluyla.

KEMAL BEY:Bu ticari miktar arz etmemesi ne anlama geliyor.

YS: Örneğin 100 euro değerindedir diye 500 adet kalem yada 100 euro değerindedir diye 200 Adet Çorap şeklinde olmayacak.Farklı eşyalardan birer adet olup toplamda 100 euroyu geçmeyecek.

Bir başkası ile;Kadir Bey ile YS Görüşüyor.
KADİR BEY: Ben Almanyada yaşıyorum.Ramazan Bayramı tatili için Türkiye'ye geleceğim Gelirken ben de beraberimde Bayram dolayısıyla 300 Euro kıymetinde ticari miktarda olmayan Hediyelik eşyayı gümrüksüz getirebilirmiyim.?

YS: Evet getirebilirsiniz.

Bir başkası ile Muzaffer Bey ile YS Görüşüyor.

MUZAFFER BEY:Merhaba.Ben Ramazan Bayramı nedeniyle 300 Euroluk eşyayı muafiyetten yararlanırım diye İnternetten sipariş verdim.Anladım ki İnternetten sipariş verdiğim için bu 300 Euroluk gümrük muafiyetinden yararlanamayacağım.Ama ben yine de eşyamın gelmesini istiyorum.Bu durumda ne olacak?

YS: Bu durumda eşyanız için  %10 tek ve maktu vergi değil ,normal ithalat işlemine tabi tutularak,İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlarda vergisini  ödeyerek ithalat yapmak zorunda kalacaksınız.(ÖNEMLİ GÜNCELLEME NOTUDUR:Bu cevap yazıldıktan sonraki bir tarihte yani 23.09.2008 tarihinde Gümrükler Genel Müdürlüğünce 23.09.2008 tarihli,23008 sayılı yazı ile İnternet sitelerinden satın alınan ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen gerçek kıymeti 100 ila 1500 Euro arasındaki eşya için %10 tek ve maktu ödenmesi yönünde yeniden düzenleme yapmıştır.Dolayısıyla bu yeni duruma göre bu sorunun cevabı da ; "Bu durumda eşyanız için %10 tek ve maktu vergi ödersiniz." olacaktır.

Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı Nihat AVCI adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
Skypal (24-01-2010)

Şu Anki Saat: 03:47
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design