Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-09-2008, 08:27   #4 (permalink)
snowman
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart RE: SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYIN

RE: Bedeli 100 Eurodan yuksek 15OO eurodan dusuk hediyeler?

Kardeşinize Amerikadan hediye olarak göndereceğiniz bir adet 1400$ değerindeki Fotograf Makinesinin gerçekten de değeri 1400$ ise yani kıymeti olması gerekenden düşük gösterilmemiş ise gümrük idaresi bu kıymeti kabul eder ve %10 tek ve maktu vergiyi aşağıdaki gibi hesaplar;

Eşyanın değeri:1400 $
Eşyanızı gümrükten teslim alacağınız tarihteki T.C.Merkez Bankasının Döviz satış kuru da örneğin 1.300.-YTL olsun.

1400 X 1.300= 1.820

1820 x %10 =182

182.-YTL gümrükte ödemeniz gereken %10 tek ve maktu vergidir.

SAKIN BUNU ACIP OKUMAYIN .. iyi bir baslik olmus.Umarim sizleri birazcik olsun rahatlatir.. Forumu mumkun oldugu kadar okuyan biri oldugumu dusunerek uzerime alinmadim.. ancak bir sorum varki;henuz beni tatmin edecek bir cevap alamadim.. hediye gonderme mevzuatiyla ilgili anlayamadigim herhangi bir sey yok ancak kafami kurcalayan bir nokta varki, son kez aciklayacak olursak;

Yukaridaki alintidanda anlasilacagi uzere bir deger tespiti soz konusu.. bu malin degerinin oldugundan daha dusuk gosterilmedigine nasil karar veriliyor? simdi Turkiyedeki degerini goz onune alirlarsa, bu mal tabiki degerinin cok altinda gorulecek ve 1500 euro limitinin uzerine cikacak, bunu ogrenmeye calisiyorum. Ama yok,amerikadan gonderdigin icin oradaki fiyat baz alinir yani gonderirken beyan edilen rakam onemlidir,memurlarimiz bu mal Amerikada kaca satiliyor,bu fiyata alinmasi mumkunmu, bunlari goz onunde bulundurur,arastirir ve senin bu mali gercek fiyatindan beyan ettigini kabul eder diyorsaniz.. hediyemi hemen gonderecegim.. Tesekkur ederim.. Saygilar
snowman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 23:39
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design