Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-09-2008, 17:00   #5 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 491
Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: SAKIN BUNU AÇIP OKUMAYIN


Sevgili Snowman.

Öncelikle Kardeşinize Amerikadan 1400 Dolar değerinde bir fotograf Makinesi göndereceğinizi söylemiştiniz.Şu anda Ramazan Bayramı dolayısıyla Yurt dışında ikamet eden kişiler tarafından yakınlarına akrabalarına akın akın Hediyelik Eşya göndermektedirler.Bayram dolayısıyla şu anda gümrüklerde 300 Erulok eşyaya muafiyet uygulanıyor.

Şimdi sizin Amerikadan kardeşinize göndereceğiniz 1400 Dolar değerindeki Fotograf Makinesine gelelim;

1-Eşyanızın değeri 1400 Dolar,

2-Gümrüklerde şu anda uygulanan muafiyet 300 Euro,

3-1400 Dolar,300 Eurodan büyük olduğuna göre demekki 300 Euroluk gümrük muafiyetinden yayarlanamayacaksınız.Önce bunu bir arka cebinize koyunuz.Koydunuz mu? Tamam.

Şimdi eşyanızın değerinin gümrüklerde nasıl tespit edildiğine gelelim;

Önce size Çarpıcı bir örnek vereyim.Vatandaşın birine yurt dışındaki akrabası NIXON Marka full özelliklere,aksesuarlara ve yedek parçalara  sahip,ki bu fotograf makinesini Ünlü gazeteci Savaş AY, yine ünlü gazeteci ve dünyayı dolaşan Haberci Programının sunucusu Coşkun ARAL gibi ünlülerin kullandığını görebilirsiniz.

Şimdi bu muhteşem Fotograf Makinesinin Declaration En Douane(Posta yoluyla gelen eşyada Gümrük Beyannamesi yerine geçen belgedir.) Bu belgeye sırf gümrüğü fazla tutmasın diye komik bir değer gösterilmiş Sevgili Snowman,bakın komik bir değer diyorum.sizin söylediğiniz 1400 Dolar pek te komik bir rakam değildir.

Ha bu örnekteki NIXON marka Fotograf Makinesi nin gerçek kıymetini belirlemek için gümrük idaresi ne yaptı biliyormusun?Gümrük Muayene Memuru hemen önünde duran Bilgisayarandan,Yurt dışı İnternet Sitesi olan ki neredeyse alış verişlerin yüzde yüzü bu sitelerden yapılıyor;

1-Amazon.Com.
2-ebay.com.
3-streetprices.com.
4-buy.com.

Bu sitelerde bir sörf yaparak fiyatlarına baktığında bizim vatandaşın NIXON Marka,fuul özelliklere sahip bu meşhur Fotograf Makinesinin Declaratıon En Duane Belgesine ne kadar komik bir değer konulduğunu tespit etti.

Siz 1400 Dolar diyorsunuz.1400 Dolar komik değildir.
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
 
Şu Anki Saat: 08:33
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design