Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-09-2008, 08:02   #2 (permalink)
VLEE
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
VLEE - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart RE: off shore tabii ulkelerden ithalat

Merhabalar,

Konu tanidik geldigi icin yorum yazmak istedim.
Daha once off-shore sirket kurulum faaliyetlerinde bulundum,
tabi gerekli islemleri uzak doguda gerceklestirdim. Turkiyede yerlesik olan ihracatcilar bazen uzak dogudan yaptiklari alimi, satin alma yaptiklari ulkeden dogruca musterilerine gondermek isterler. Biraz daha detayli aciklamak gerekirse: Urun Cin'de uretiliyor diyelim, Alici: Japonyada, Satici: Turkiyede.... Turkiyedeki saticinin eger off-shore sirketi varsa, yapacagi islem cok basit, Mali Cinden alir, yuklemesini yapar, off-shore sirketi uzerinden faturasini keser, japonyaya direkt gonderir. Boylece hem fabrika bilgileri desifre olmamis olur hem de zamandan kazanmis olur.

Bu off-shore sirketlerinin masumane yuzu...

Bazi sirketler ise off-shore sirketlerini vergi kacakciligi yapmak icin kullanirlar. Mesela son zamanlarda medyada sikca zikredilen Dogan Medyasinin kagit kacakcilik hadisesini duymussunuzdur.
Normalde kagidin uretim merkezleri: Endonezya - Cin - Malezya gbi ulkelerdir, ama ne hikmetse cok buyuk holdingler dogrudan kaynagindan almak varken gidip de kucucuk adaciklarda kurulu olan off-shore sirketlerden alirlar!!! Aydin Dogana yapilan suclama: Tabela sirketi uzerinden turkiyedeki ithalatci sirketine faturayi yuksek kesmesi, sonrasinda halka acik sirketlere normal degerinden 15-20% pahalliya satmasi. Boylece Ingilterede kurulu olan kendine ait tabela sirketine yatirimcidan aldigi 15-20% lik fazladan parayi kendi kasasina aktarmakla suclaniyor. Tabi dogrulugu nedir cikar ortaya, misal vermemdeki sebep off-shore sirketlerinin fonksiyonu daha iyi aciklayabilmek. Tabi bazi sirketler de Off-Shore sirketi uzerinden Fatura degerini dusuk gosterir boylece turkiye gumruklerinde vermeleri gereken KDV yi daha az odemis olurlar.

Blackbull arkadisimiz malin degerinin daha yuksek oldugunu biliyoruz ama durumun anlasilabilme imkani var mi diye sormus: Eger Turkiyenin off-shore sirketin tabii oldugu ulke ile bilgi paylasimi anlasmasi var ise durumun ortaya cikma ihtimali var, ama bu anlasma coguyla yok sanirim.
VLEE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 03:36
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design