Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24-09-2008, 01:47   #8 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: EY AHALİİİİİ ! HAYDİ BUYRUN ÖDÜLLÜ GÜMRÜK SORUSUNA

Evet ! nihayet ödüllü gümrük sorusu için verilen sürenin sonuna geldik.Sıra doğru bilenleri açıklamaya geldi;

Sevgili Mine,

Sevgili habipsen,

Sevgili hawal,

Sevgili Custom 33

Sevgili er_meh

Öncelikle hepinizi can-ı gönülden kutluyorum.Çünkü hepinizin verdiği cevaplar doğru.Sevgili habipsen'in tespitleri de salep'in ihracatının yasaklanmasında yine doğru bir etkendir.Elinize,emeğinize,zihninize sağlık.Ben de sadece sizin verdiğiniz bu doğru cevaplara bir kaç atıfta bulunmak istiyorum;

Salep'in hammadesi başta Kahramanmaraş'ın Ahır dağları olmak üzere Türkiye'nin bir çok yöresinde yaşayan yabani orkide çiçeğinin yumrusundan elde edilir.Yabani orkideye Salep Sümbülü de deniyor.Salep arapça bir kelimedir,tilki testisi anlamına geliyor.Orkidenin yumrusu testise benzediği için bu ad takılmış.Zaten afrodizyak etkisi de buradan kaynaklanıyor.

Hani şu baltayla bile zor kesilen Meşhur Maraş dondurması varya,işte o dondurmanın da hammadesi Saleptir.

Salep üretimi için yılda 30 Milyonun üzerinde bu güzelim Orkide Çiçeğinin yerinden sökülmesi,talan edilmesi,bilinçsizce yapılan bu doğa katliamı aniden Türk doğabilimcilerini yerinden fırlatıyor.Zira bu katliamın sebebi yurt dışından salepe olan çok büyük bir taleptir.Bilimadamları tarafından bu katliama dur denilerek el konuluyor.Bitkinin neslinin tükenmemesi için acilen toplantılar,konferanslar,seminerler yapılıyor. Tarım ve Çevre Bakanığı tarafından CITES kapsamına alınıyor.Artık son derece nadide olan bu çiçek bundan böyle gözetim ve koruma altındadır.Salep'in yurt dışına ihracatı tamamen yasaklanıyor.İç tüketim için ise hasadının gözetim altında ve bilinçli bir şekilde yapılması sağlanıyor.Konulan ihracat yasağı ile bu çiçeğin yok olmasının önemli ölçüde önüne geçiliyor.

Bilindiği gibi doğal bitki soğanlarının önemli bir bölümünün yurt dışına çıkışı yasak,diğerlerinin ise yurt dışına çıkışı çok sıkı bir kontrol altında.

Evet sevgili dostlar,

Umarım bundan sonra Salebinizi keyifle içerken ve yine hammaddesi Salep olan Maraşın o meşhur dondurmasından yerken,bir an olsun Maraş dağlarından acımasızca kökünden sökülen ve bu yüzden nesli tükenme tehditi ile karşı karşıya olan bu dünyalar güzeli Orkide Çiçeğini belki biraz olsun hatırlarsınız.Evet Salep'in içimi,Maraş dondurmasının yenilmesi çok güzel ama içinizde bu güzelim Orkide Çiçeğinin göz yaşlarını durdurabilecek biri var mı?  

Evet,şimdi gelelim bu sorunun ödülünün ne olduğuna.Onu da açıklayayım.Sizce böylesine hassas,böylesine önemli bir bilgiyi açığa çıkartmaktan ve böylece herkesin bu yasağın nedeni hakkında bilgi edinmiş olmasından daha büyük bir ödül olabilir mi? Bilgiden daha önemli bir hazine var mı? Bence yok.İşte ödülünüz.

Yukarıda ismini zikrettiğim bu değerli arkadaşlarımın katılımından dolayı tekrar kendilerinin kutluyor.hepinize en derin saygılarımı sunuyorum.  
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 04:25
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design