Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-09-2008, 05:23   #4 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: ebay-amazondan iphone getirme

Alıntı:
mule´isimli üyeden Alıntı
iyi gunler ben bu sorulara acil cevap almam lazım yardımcı olursanız cook sevinirim....

1-Ben ebay dan iphone almak istiyorum ama getircegim fiyat 300-350 dolar arası peki bunun gumruk vergisi,pul fln derken turkiyedeki aynı fiyata mı gelir.yoksa ustune pek bisey oynamaz mı???

2-Eger ben bunu hediye diye yollatsam gumruk vergisine tabi olurmu??

3-Ben bunu 300 dolara getırcem mısal bıde bunu hangı sıteye bakıp kontrol ediyorlar.türkiyedeki fiyatına mı bakıp ustune koyuyolar...

BU 3 SORUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ COOOK SEVINIRIM CUNKU COK DARALDIM....
1-İnternet sitelerinden bedeli karşılığında satın alınan sadece 100 Euro değerindeki eşya gümrük vergilerinden muaftır.
2-Eşyanın kıymeti belirlenirken Türkiyedeki piyasa fiyatı değil yurt dışındaki satıcının belirlediği gerçek  satış bedeli itibare alınır.Örneğin Almanyada bir mağazada etiket fiyatı 300 euro olan bir eşyayının gerçek kıymeti 300 Euro dur.Ancak alıcı satıcıyla anlaşarak satış fiyatı 300 euro olan bir eşyanın faturasını 150 Euro olarak düzenletmiş ise bu 150 Euro o eşyanın gerçek kıymeti değildir.Bir başka ifade ile eşyanın gerçek kıymeti satış bedelidir.

3-Sizin durumunuza dönecek olursak İnternet sitesinden 300-350 Dolara aldığınız eşya için %10 Tek ve Maktu Vergi uygulanması mümkün değildir.Eşyayı İnternet sitesinden aldığınız için ve değeri de 100 euro yu aştığı için bu eşyayı ancak normal ithalatta uygulanan İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlarda vergisini ödeyerek o eşyanın ithalatı belli kurum ve kuruluşlarının iznine tabi ise bu kurumlardan da temin edilecek izin belgeleri ile ithalatının yapılması icap edecektir.
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 08:50
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design