Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-09-2008, 21:46   #3 (permalink)
commer
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
19 Mesajda 38 kere teşekkür edildi
Standart RE: Yazılım İthalatı

Alıntı:
SERHAT´isimli üyeden Alıntı
Alıntı:
dejavu06´isimli üyeden Alıntı
merhaba
kanada'dan bilgisayar yazılımı ithal etmek istiyoruz (e-mail yoluyla göndermiyorlar) gtip kodunu bulamadım ne kadara malolur öğrenmek istiyorum.  bu yazılımı şirket olarak ticari amaçla birkaç tane getirirsek ne yapmamız gerekir. distributorluk almanın ne gibi bir avantajı olur.

Sayın dejavu06,
Yazılımın GTİP kodunu boşuna aramayın.Böyle bir GTİP  kodu yok, zaten olamaz da.Nedenine gelince Yazılım ithalatında Türkiye'ye fiziken gelen her hangi bir eşya söz konusu değildir.Gümrükler Türkiye'ye fiziken gelen eşyalar ile uğraşırlar.Dijital bir ürün sayılabilecek Yazılım üzerinde gümrük işlemi yapılabilecek veya gümrük işlemini gerekli kılacak her hangi bir durum da bulunmadığından dolayısıyla Gümrük İdareleri tarafından bu meyanda yapılacak her hangi bir işlem yoktur.Yazılım ithalatının belki Katma Değer Vergisi yönünden durumunun ne olduğu hakkında konunun mali mevzuat açısından değerlendirilmesi için Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile müracaat ederek bilgi talep ederseniz bu anlamda son derece faydalı bir iş yapmış olacaksınız.

sayın Serhat arkadaşımızında söylediği gibi Yazılım olarak ismen herhangi bir gtip yoktur.
Ancak yazılım ithalatı yapılmakta olup optik kayıt yapılmış cd veya dvd olarak işlem görmektedir
gtip olarak da genel olarak 8523 pozisyonunda değerlendirilmektedir

örneğin aşağıda bağlayıcı tarifesi olan bir GTİP incelemeniz açısından koyuyorum

8523.40.25.00.00
Ev tipi dikiş makinelerinde kullanılmak üzere, içerisinde PC ye yüklenilerek istenilen resmin nakış motifi haline getirilmesini sağlayan program kayıtlı, kutusuna yerleştirilmiş olarak paketlenmiş CD.
commer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 02:13
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design