Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-09-2008, 05:38   #2 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: Araba getirmek konusunda specific iki soru

Alıntı:
nathanalgren´isimli üyeden Alıntı
Oncelikle forumda bu konuyu uzun bir sure arasitrdim ve okudum ama cok fazla celiskili cevap gordugum icin kendi durumumda ne olacagini pek kestiremedim o nedenle durumu size aktarip ne dusundugunuzu ogrenmek istiyorum.

Once gerekli bilgiler:
--3 senedir USAde yasamaktayim ve hem TR hem de USA vatandasiyim. Chrysler 300C 2007 model olan araci 1 sene once aldim. Aracin TRdeki degeri ikinci el fiyati 90.000 YTL. Sifir fiyati ise 140.000 YTL.

1- Gelecek yaz TRye 2 aylik bir tatil icin gelmek istiyorum ve orada kendi aracimi kullanmak istiyorum 2 ay boyunca. Her hangi bir vergi odemem gerekir mi? Gerekirse ne kadar?

2- Yaklasik 5 sene sonra da kesin donus yapmak istiyorum, soruyu daha da karmasık hale getirmemek icin, eger gelecek yaz kesin donus yaptigimi farzedersek, araci TRye getirirsem ne kadar vergi odemem gerekir?

Sorularım bunlar, eger extra bir bilgiye ihtiyaciniz olursa yazarsaniz sevinirim, en kisa surede bu bilgiyi size iletirim.

Tesekkur ederim.

1-Türkiye'ye tatil için aracınızla gelebilirsiniz verilen süre sonunda aracınızı tekrar yurtdışına çıkarmak zorundasınız.Bunun için her hangi bir vergi ödemeniz söz konusu değildir.

2-Çifte uyruklu,hem TR hem USA vatandaşı olduğunuz için Türkiye'ye kesin dönüş suretiyle araba ithal etme hakkınız yoktur.Bu hak sadece Türk uyruklu olan vatandaşlara verilmiştir.
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 17:37
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design