Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-10-2008, 02:42   #2 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: TURKIYE'DEN YURTDISINA MALZEME GOTURME

Alıntı:
gazikbjk´isimli üyeden Alıntı
merhaba,
ben moskova calismaktayim. Turkiye'den laptop ve cep telofonu almayi dusunuyorum.bi arkadasim tekrar Rusya'ya gelirken havaalaninda bu urunlerin %18 kdv iadesini alabilecegimi soyledi?
bunun gerceklik payi var midir? varsa tam olarak prosedur nasil isledigini ve kdv iadesini nereden alabilecegimi soyler misiniz?simdiden tesekkurler

Sayın gazikbjk,öncelikle sorduğunuz soru için size büyük bir GÜNAYDIN demek istiyorum.Bu uygalamadan daha yeni mi haberiniz oluyor? Çünkü bu uygulama 1994 yılından beri var ve uygulanmaktadır.Aslında benim lafım size değil,sizi çalıştıran şirketinizedir yada patronunuz her kimse.Onlara yazıklar olsun.Sizi bu konularda bilgilendirmedikleri için,sizi bu konuda hak kaybına uğrattıkları için.Bu konuyu onların bilmeleri gerekiyor hadi diyelimki bilmiyorlar neden sorup öğrenmek zahmetine katlanmıyorlar.Yurt dışında işçi çalıştırıyorsan bunları bileceksin,bilmek ve işçilerine anlatmak zorundasın.Yazık çok yazık.Çünkü kaybolan siz işçi ve emekçilerin hakları.Yazık oluyor sizlere,yazık benim yurt dışında çalışan işçime ,emekçime,gurbetçime.İşverenlerin tek bildiği işçisinin sırtından para mı kazanmaktır.Yoksa onların tüm haklarını bilmek,savunmak ve onlara hatırlatmak mı dır.Bunu da sizlerin takdirine bırakıyorum.    

Sayın gazikbjk,aslında sizi böyle bir konuyu gündeme getirdiğiniz için kutluyorum.Maalesef gurbetçilerimizin çoğunun 1994 yılından beri var olan ve uygulanan bu işten haberleri yok ve bu konuda büyük hak kayıpları söz konusu.Yurt dışındaki konsoloslarımız ise gurbetçilerimizi bu konuda bilgilendirmek yerine rahatsız olmasınlar,uyumaya devam etsinler.

Sayın gazikbjk,şimdi siz Moskovadasınız ya bir zahmet vereceğim bu bilgileri,Rusyada çalışan tüm işçilerimizin de duyması ve öğrenmesi bakımından ve bu büyük hak kaybının önüne geçilmesi için  bir örneğini orada Kızıl Meydan var ya  işte O meydana asın lütfen.

Öncelikle 43 Seri Nolu KDV Genel Tebliğinde bu haktan Türkiye'de ikamet etmeyen Türk ve Yabancı uyruklu alıcıların yararlanabilecekleri belirtilmiş ayrıca bu konuda müteakiben yayımlanan  bir çok Genelge ile işin usul ve esasları belirlenmiştir.Ancak ben size çok fazla mevzuata girmeden dolayısıyla mevzuatla kafanızı karıştırmadan,anlaşılır olması bakımından kısa ve öz bilgiler vererek geçeceğim.

1-Türkiye'de "TAX FREE" Amblemi bulunan mağazalardan Özel Fatura ile satın alınan eşyalara ait KDV iadesi 5 ayrı usul ile yapılmaktadır.Bu usuller aşağıdaki gibidir;

1-Gümrük Çıkışında iade,
        2-Gümrük Çıkışından sonra iade,
        3-Avans olarak ödeme,
        4-Elden Ödeme,
        5-Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilen aracı firmalar vasıtası ile iadedir.

Şu anda Türkiye'de havalimanları ve gümrük kapılarındaki 16 noktadan bu KDV iadeleri veriliyor.

2-Türk uyruklu vatandaşlarımızın bu KDV iadesinden faydalanabilmeleri için ikametlerinin yurt dışında olduğunu çalıştıkları ülkenin resmi makamlarından alacakları ikamet tezkeresi veya bu nitelikte bir belge ile kanıtlamaları gerekmektedir.

Sayın gazikbjk,sanırım simdilik bu bilgiler yeterli gelir diye düşünüyorum.Ancak bu konuda kafanıza takılan her hangi bir husus olduğu an hiç çekinmeden sorabilirsiniz.Çünkü bu konudan yüzbinlerce gurbetçimiz habersizdir.

Dolayısıyla siz de Türkiye'den yapacağınız alış verişleriniz için bu haktan yani KDV iade hakkından yararlanmanız mümkündür.

Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 20:01
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design