Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-10-2008, 04:40   #2 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: Aciiill Yardım.Laptopum gümrükte kaldı...

Alıntı:
musty1984´isimli üyeden Alıntı
İyi günler.
Amerikadan bir laptop aldım.Kullanılmış.Ve bunu bana bir şirket gönderdi içine faturayı koymamış.Fiyatı 130$.Bildiğim kadarı ile 100 € altında. Ama gümrükteki muayene memuru bir türlü bunu kabullenemiyor. Markası da sony. Bu kesin bu kadar değildir diye gümrükte kaldı. Şimdi faturasını da e-mail ile amerikadan gönderdiler. Fakat gümrükteki kişi bunun işlemlerini sen yapamazsın gümrük müşaviri bul diyor. Astarı yüzünden pahalı gelecek o zaman. Acaba şimdi yapmam gerekenler nedir? Bana bilgi verebilir misiniz? Ben kendim yapmak istiyorum.
Vergi,stopaj varsa daha neler lazımsa nasıl yapabilirim?
Veya en kolay yolu nasıldır?
Yardımlarınız için teşekkürler.

Bu konu bu forumlarda defalarca yazıldı,çizildi,anlatıldı,tartışıldı.Tabi sorduğunuz sorudan rahatlıkla forumda her hangi arama yapmadığınız belli oluyor.Peki siz zahmet edip arama yapmayın,sadece aşağıdaki soruları kendi kendinize sorarak,yine kendiniz cevaplarsanız her şeyi anlamış olursunuz.

SORU 1- 130 Dolara yani aşağı yukarı Türk lirası ile 140-150.-YTL ye Sony marka Laptop olur mu ?

SORU-2- Ben daha önce yurt dışından hediyelik eşya siparişi verip bunu almışmıydım?

SORU-3-Sorduğum soruda bir gariplik yok mu acaba "Amerikadan bir laptop aldım.Kullanılmış.Ve bunu bana bir şirket gönderdi içine faturayı koymamış." derken ne kastediyorum ben.Mağaza bana yeni diye kullanılmış bir eşya mı sattı? Faturayı içine koymamış ise 130 Dolar olduğunu ben nereden biliyorum.? Acaba ben satıcıdan eşyanın faturasında kıymetini düşük göster ki gümrüğe takılmasın diye bir istekte bulunmuş olabilirmiyim?

3-Daha önce siparişim yoksa bu laptopu İnternet yoluyla satın aldıysam ve gerçek kıymeti de 1500 Euro ya kadar olan eşyada gümrükte %10 tek ve maktu vergi ödemem gerekiyor.Eşyanın Gerçek kıymeti 1500 Euro yu aşıyor ise İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlarda vergi ödemem gerekiyor ve ticari mahiyette olmayan 1 adet laptopun bütün gümrük  işlemlerinin Declaration en Douane(Posta yoluyla gelen eşya için Gümrük Beyannamesi yerine geçer) üzerinde yapılması gerekiyor ve bunun için Gümrük Müşaviri de gerekmiyor.Ancak eşya miktar itibariyle ticari mahiyette olursa bunun için İthalat Beyannamesi ve Gümrük Müşaviri gerekiyor.Gümrük Muayene Memurunun bu konuda bir bilgi eksikliği mi var acaba?

4-Ben gumrukforuma bu sorumu doğru bir şekilde sorduğumdan emin mi yim acaba?    
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 09:25
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design