Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-10-2008, 05:06   #2 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: araba getirmek - deli olmak lazim

Alıntı:
mrme´isimli üyeden Alıntı
Bir hesaplama yaptim. Diyelimki yeni bir Audi A4 aldim, ve onu bu yil turkiyeye goturmek istiyorum.
Diyelim ki araba su: A4 2.0 TFSI 211 hp quattro
agirlik:1984kg
hp:211
ve Turkiyedeki fiyati
Net fiyat: €27.080
OTV: €16.248
KDV: €7.799
bandrol+tescil:€708
TOPLAM: €51.835

Yurtdisindan getirecek olursam (USA), CIF bedeli sanirim (gumrukte ellerindeki listede varmis) Turkiyedeki saticisinin aldigi fiyata yakin birsey olur, yani yukaridaki Net fiyat gibi birsey. Bir de buna kargo masraflari filan girecek. Ne anlami kaldi bu isin o zaman. Ben turkiyedeki odenen butun vergileri veriyorum.

Simdi sadece bir yerde hata yapiyor olabilirim.
O da CIF bedeli. CIF bedeli olarak ne esas aliniyor?

Diger bir sorum da, arabayi alirken mi 3 yasindan kucuk olmali, yoksa Turkiyeye giris yaparken mi? Yani 2 yasinda araba aldim, 2 yil gecti hala bende, bunu bedelsiz ithal edebilirmiyim?
tesekkurler.

CİF Kıymet aracınızın model yılındaki fabrika çıkış fiyatına Türkiyedeki limana kadar olan nakliye ve sigorta giderlerini de dahil ederek gümrükte ithalat beyannamesinin tescil tarihindeki Merkez Bankasının döviz satış kuru ile çarpılarak bulunur.

Kesin dönüş tarihinizden en az 6 ay önce veya daha öncesinden beri yurt dışında bulunduğunuz ülkede ruhsatı ile üstünüze kayıtlı olan,ve Aracın adınıza kaydının yapıldığı yıl itibariyle kayıt ve model yılı dahil 3 yıldan eski olmaması gerekiyor.
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 01:54
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design