Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-10-2008, 00:11   #1 (permalink)
redmoon
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart İkinci el elektronik malzeme getirme

ABD'de bir sitede normal değeri 17.500 $ olan (gerçi web sayfasında 25.000 $ normal değeri demişler) bir Görüntü tarayıcı için 1400 $ fiyatla satışa çıkarmışlar.
Bu cihaz ikinci eldir ve ABD'de yaşayan arkadaşlarıma bu cihazı aldırabilir ve onların bu cihazı bana göndermelerini sağlayabilirim. Ancak cihaz ikinci el ve faturası büyük ihtimalle yok, büyüklüğü bir projeksyon cihazından biraz büyük özel süngerli çantası var.

Bu cihazı normal sıfır alsam ülkeden 17.500 $ döviz çıkacak, ancak bu ikinci el ürünü getirtsem faturasız olarak, hediye paketi de desem gümrük memurları resen bir değer biçecekler, ya da ürünün markasını üzerinden okuyup web sayfasından ya da emsallerinden bedelinin 17.500 $ olduğunu anlayacaklar. Dolayısı ile benim 1400 $ a almış olmam bir anlam ifade etmeyecek ve bu ürüne 17.500 $ üzerinden ikinci el de olsa gümrük vergileri (gümrük vergisi de ortalama 7000$ da olsa) v.s ödemek zorunda kalıcam böylelikle belki yine de  sıfır malzemeye göre avantajlı olacak.
Ancak ürünü satan kişiler ürünü test edememişler ve sağlam olduğundan emin değiller, ben burada ucuz yollu tamir edebilir veya ettirebilirim çünkü Gelişmiş ülkelerde tamirat bedelleri çok ağır olduğundan bir sigortası atmış elektronik cihazı hurdaya çıkarabiliyorlar.
Arızalıda olsa, ikinci el ve ucuza da alsam bunu gümrük memurlarına anlatmam mümkün değil.
Acaba hiç bir yol yok mu? Bu olay istisnai gibi görülebilir ama sonuçta bu tür ürünlerin az döviz bedeli ile ithalatı ülke ekonomisine fayda sağlar.

Aynı şey Çin FOB fiyatı 53.000 $ olan bir baskı makinası için geçerli bu cihaz, Özbekistan da kullanılmış ve ikinci el olarak 10.000 $ ve getirtirsek yine gümrük resen fiyat tesbit edecek ve sanki 53.000 $ a almışız gibi işlem görecek.
Geçtiğimiz senelerde Japonya dan hurda arabaların parçalarını Türkiye'ye ithal eden Türkler'in haberini izlemiştim.
Benzer şekilde sıfırı çok pahalı olan fakat Türkiye'de çok ucuz maliyetlerle tamir edebileceğimiz yurt dışında arızalı ve hurdaya ayrılmış cihazları Türkiye'ye getirirken ne yapabiliriz. (Bu şekilde satın alma hem bizim için hem de ülke ekonomisi için avantajlıdır. Ayrıca Türkiye de bu arızalı ithal ürünlerin tamir edilmesi ayrıca iç piyasaya canlılık verir.)

Bu Resen fiyat belirleme neye göre yapılıyor. Müzakere edilebiliyor mu? Resen tesbitte hata olma ihtimali var mı ve bu duruma karşı nasıl hak savunulabilir? Bu konularda nasıl bir çıkar yol bulabiliriz?
Fikir verecek bilirkişilere şimdiden teşekkürler.
redmoon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 10:07
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design