Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-10-2008, 00:32   #1 (permalink)
redmoon
Üye

Teşekkür: 0
0 Mesajda 0 kere teşekkür edildi
Standart Endüstriyel Kamera

Yurt dışından kredi kartı ve mail yazışması ile Bir endüstriyel Kamera aldım ve şu anda Almanya'da arkadaşımın evine sevk ettirdim, emaneten arkadaşta duruyor.
Fatura da eğer ürünle gönderilmişse abimin adına ve değeri 500 euro dur. (800 YTL kredi kartından çekilmiş) bu ürünü Türkiye ye kargo ile göndertsem % 10 maktu bedel ödeyecem.

Fakat bu cihazı ben şahsi olarak bir teknolojik icat için kullanıcam ve sanayi bakanlığına bir dilekçe yazıp bu ürün ticari amaçlı değildir ve şahsi olarak projemde kullanıcam ve satmayacam diye dilekçe yazılarak gümrükten muaf tutulduğunu duydum. Bu doğrumudur ve prosedür nasıl gerçekleştirilebilir?
Ayrıca yurt dışından getirilen kameralar için yeni düzenlemeler ile ÖTV alındığı doğrumudur? kamera için % 10 maktu vergi dışında extra bir vergi çıkar mı?
Eğer bir tanıdık bulup yolcu beraberinde getirtirsem, yolcu beraberinde getirilebilen ve gümrüğe tabi olmayan zati eşya olarak gümrükten vergisiz olarak geçer mi?
(bu endüstriyel kamera, tıbbi cihazlarda, fabrikalarda üretim bandında görüntüleme sistemi olarak kullanılmaktadır ve avuç içi kadar küçüktür)
Ayrıca ben Üniversite öğrencisiyim ve bu cihazı özel bireysel bir proje girişimim için kullanarak Tubitak tan destek almak için kullanıcam. Bu bağlamda gümrükten ne şekilde vergi ödemeden geçebilirim.
redmoon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 21:43
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design