Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-10-2008, 10:06   #1 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 491
Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart YARIN(05.10.2008) PAZAR GÜNÜ SINAVA GİRECEK OLANLARIN DİKKATİNE!!!


Öncelikle yarın (05.10.2008 Pazar) Gümrük Müşavir Yardımcılığı ve Gümrük Müşavirliği sınavına girecek tüm kardeşlerimize sonsuz başarılar diliyorum.İnşallah her şey dilediğiniz gibi olur.

Sınav,yarın Ankara'da şayet herhangi bir değişiklik söz konusu değil ise  sabah Saat:10.00 da başlayacaktır.Test kitapçığında 100 soru bulunmaktadır.Süre 120 dakikadır.

Bu anlamda ben de Sınava girecek olan bu kardeşlerimize onların başarısı için bir takım önerilerde bulunmayı gerekli gördüm.

Evet,yarın hepinizi bir sınav bekliyor.

Önelikle Sınav sabahı mutlaka iyi bir kahvaltı yapmayı sakın ihmal etmeyiniz.Sınav başlamadan önce zamanınız varsa mutlaka lavaboya giderek yüzünüze bir kaç kez soğuk su çalarak kurulayınız.Bu sizin sınavda daha da dinç olmanızı sağlayacaktır.Gerek sabah yapılan kahvaltı,gerekse öğlen saatine kadar içeride kalmanız susamanıza yol açabileceğinden mutlaka yanınıza su almayı unutmayınız.Çok heyecanlı olduğunuzu düşünüyorsanız yanınızdaki sudan sık sık yudumlayınız.Bu heyecanınızı azaltacaktır.

Yarınki sınav için sizi şimdiden bir heyecan sarmış olabilir.Ama bu heyecan sınav başladıktan sonra tamamen geçecektir.Zamanı iyi kullanınız.Takıldığınız sorular üzerinde fazla kafa yormayınız.Zamanla yarıştığınızı unutmayınız.Genelde Herkes mevzuatla ilgili sorulara odaklanmıştır ancak, unutulmaması gerekirki genel kültür soruları için de puan değeri aynıdır.

Soruları hızlı bir şekilde geçerek bildiğim soruları arayıp bulayım diye kesinlikle zaman geçirmeyiniz.Makul olan sürede okuyup,takıldığınızı anladığınız an bir sonraki soruya geçiniz.

Yine hatırlarınızdan çıkartmayaınız ki,basit gibi gelen sorularda daha çok yanlışlar yapılmaktadır.Bu da aslında çok iyi bildiğiniz bir soruyu yanlış cevaplamanıza sebebiyet vermektedir.Bu yüzden soru size basit gibi gelse dahi küçük bir sentezleme yaptıktan sonra cevaplayınız.

Sınav başladığı an kafanızda başka bir şey olmasın.Dış dünya ile olan bağlantınızı kesiniz,tamamen sorulara odaklanınız.

Bir çok sorunun "zoka" diye tabir edilen sorulardan olduğunu unutmayınız.Zoka diye tabir edilen soruya bir örnek vereyim;

Kullanılmış bir lokomotifin ithalatında hangi kurumdan izin yazısı aranır? sorusunun insan üzerinde yarattığı ilk çağrışım ve bunun sonucunda şıklar arasında yer alan T.C.Devet Demir Yolları seçeneğinin işaretlemesine yol açabilir.Oysa bu soruda nüans çok önemli.Bu örnekte sorunun başına hiç dikkat çekmeyecek bir şekilde "Kullanılmış" ibaresi konulmuştur.İşte ayrıntı da burada gizlidir.Sorudaki ayrıntı ya dikkat edildiğinde,püf noktasının "Kullanılmış" ibaresi oluğu görülecektir.Zira soruda "Kullanılmış" ibaresi kullanıldığından,kullanılmış eşyanın ithalatı,İthalat Rejimi Kararı nın 7 nci maddesine istinaden Dış Ticaret Müsteşarlığının iznine tabi olduğundan bu sorunun doğru cevabı T.C.Devlet Demir Yolları değil,Dış Ticaret Müsteşarlığı'dır.Dolayısıyla şıklar arasındaki Dış Ticaret Müsteşarlığı seçeneği işaretlenmelidir.İşte bunun gibi sorularla karşılaşılabilmektedir.

Sık sık saatinizi kontrol etmeyiniz.Bu sizin sorulara olan konsantrasyonuzu bozar.Sık sık bakmak yerine belirli aralıklarla Bakınız.Örneğin her 20 dakikada bir gibi.

Kendinize inanınız,güveniniz.Çünkü İnanmak başarmanın yarısıdır.

Haydi,Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun.Sizleri Ankara'dan İnanmış,başarmış ve güler yüzlü bir şekilde dönmenizi bekliyoruz. Başaracaksınız,Başarırsınız.Zihninize kuvvet.  

  
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas
Bu kullanıcı Nihat AVCI adlı kullanıcıya bu mesajı için teşekkür etti:
villavid (11-07-2010)
 
Şu Anki Saat: 13:12
© Copyright 2006-2017 GümrükForum
A vBSkinworks Design