Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-10-2008, 23:41   #6 (permalink)
Nihat AVCI
V.I.P ÜYE

Teşekkür: 0
26 Mesajda 26 kere teşekkür edildi
Standart RE: Aciiill Yardım.Laptopum gümrükte kaldı...

Alıntı:
musty1984´isimli üyeden Alıntı
Cevabınız için sağolun ama gümrükteki memur bunun ticari maksatla yapıldığını söylüyor. Hediye değil kullanılmış laptop(other:Used laptop) olarak gönderilmesi. Ve gönderenin şirket olması. Demek istediğim burda insiyatif hakkı memur arkadaşta mı? yoksa gerekli belgeler ne ise onları tamamlamam mı gerekiyor? Benden fatura ve o kadar para gönderdiğine delil olacak banka dekontu. Ama banka dekontunu vermek şart mı? Çünkü paypal üzerinden olduğundan ona da inanmak isteyebilir. Sonuçta internetten çıktı almam gerekecek. Fatura yeter mi? Faturayı da sonradan bana mail ile attı. Mail yolu ile gelen fatura kabul edilir mi?
Bu gidişle geri göndereceğim. Artık o da refund yapar mı bilmiyorum.
iyi günler.

1-Eşyanın faturası şart değil,Eşyanın kıymeti Declaratıon En Douane (Deklarasyon Anduan,gümrük beyannamesi yerine geçer) üzerinde vardır.Yada üzerinde olsun yada olmasın Gümrük Muayene Memuru bu kıymeti yetersiz buluyorsa veya eşyanın faturası yok ise bu dururmda gümrük müdürlüğü en az 3 kişiden oluşturduğu heyet marifetiyle eşyaya resen bir kıymet koyarak işlemleri bu şekilde sonuçlandırır.

2-Şayet Daha önce bu kapsamda eşya getirmediyseniz,Bir adet laptop kullanılmış olsun yada olmasın ticari mahiyette olamaz.

3-Bu konuda Gümrük Muayene Memurunun keyfi bir davranış içerisinde olduğunu düşünüyorsanız o zaman her vatandaşa Anayasa ile verilmiş olan Dilekçe hakkınızı kullanarak tüm işlemler hakkında yasal dayanaklarının da belirtilmek suretiyle 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununa istinaden tarafınıza bilgi verilmesini isteyebilirsiniz.Dilekçeniz üzerine gümrük idaresinin size yazılı olarak bilgi vermesi yasal bir zorunluluktur.  
Nihat AVCI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla Facebook ile paylas

Şu Anki Saat: 16:11
© Copyright 2006-2012 GümrükForum
A vBSkinworks Design